Szkoła Podstawowa w Kcyni

 

Nawigacja

 • Flameco słynny taniec Hiszpanii

  9 marca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w koncercie Kwartetu Flamenco.Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca katak. Uczniowie wiele dowiedzieli się o tym tańcu i swietnie się bawili :)

  zdjęcia - A.Różańska, W.Staszak

 • Zabawki dla oddziałów przedszkolnych

  Czas, kiedy dziecko chodzi do przedszkola jest okresem najwspanialszych  beztroskich zabaw. Jest to niezmiernie ważny okres w życiu każdego przedszkolaka.Rada Rodziców, by wspomóc proces edukacyjny naszych maluchów, ufundowała zabawki  edukacyjne. Dzieci z niecierpliwością czekały kiedy będą mogły się nimi pobawić. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują.

  zdjęcia - Daria Żyto

 • FLAMENCO

  Dzisiaj w szkole zagościł taniec flamenco. Taniec Flamenco to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich tańców, związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Taniec ten można by określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii. Jego zapalające rytmy i gesty są popularne na całym świecie. Mogliśmy spróbować własnych sił i umiejętności ćwicząc podstawowe kroki z tancerką. Dowiedzieliśmy się że w kreacji do Flamenco ważny jest również kolor. Chusta (mantón) zazwyczaj jest z jedwabiu, ozdobiona haftem i frędzlami. Natomiast wachlarz (abanico) jest również zgrany kolorystycznie z kreacją tancerki. Włosy powinny być upięte z tyłu głowy z szczepionym kwiatem. Tancerze natomiast ubierają białą koszulę, obcisłe, czarne spodnie z wysokim stanem, często wiązane w pasie chustką i kamizelkę z haftem. Występy urozmaicają również takie elementy jak kapelusz (sombrero) czy laska (bastón), która pomaga wybić rytm podczas stepowania. Odrobina Hiszpanii była dzisiaj w naszej szkole, uczyliśmy się i bawiłiśmy doskonale. 

 • Szkolna kawiarenka-Na pomoc Ukrainie!

  Dnia 7 i 8 marca 2022 r. w naszej szkole klasa 5c i 6a zorganizowały kawiarenkę. Zebrany dochód w kwocie 1862,36 zł zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, obsłudze szkoły, nauczycielom za przygotowanie ciast, babeczek, rogali, ciasteczek, przyniesienie owoców, soczków, batoników, czynności porządkowe. Cieszymy się z zebranych pieniążków, które pomogą potrzebującym, ale również z wielkiego zaangażowania całej szkolnej społeczności!

  Oto uczniowie  zaangażowani w akcję, wielkie brawa dla nich:

  Maja Ciszewska, Maja Celi, Natalia Majchrzak, Filip Filosek, Tomek Hałas, Oliwia Wolińska, Agata Ciesielska, Oskar Szczepański, Martyna Frąckowiak, Dominik Zawistowski, Amelia Stypczyńska, Jakub Pioterek, Michalina Demska, Magda Rybacka, Alex Hemerling, Zuzanna Zmudzińska, Nina Musiał, Zosia Łożyńska, Marcel Górecki, Cyprian Wadziński,Joanna i Natalia Kalka, Julia i Konrad Majda, Piotr Zakrzewski , Mikołaj Prajs.

 • Bale przebierańców w klasach 0 - III

  Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w szkole, w klasach 0 - 3. W tym roku każda klasa organizowała zabawę we własnym zakresie.
  W pięknie udekorowanych klasach pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były w pomysłowe stroje, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów i konkursów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Bal umożliwił uczniom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tych bali..
  Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
  Kolejny bal karnawałowy już za rok.

  tekst - B. Piątkowska, zdjęcia - wychowawczynie klas 0-3

 • Kodowanie i programowanie w  klasach czwartych za pomocą GeniBota

        W ostatnim czasie, zaplecze edukacyjne naszej szkoły zostało wzbogacone o nową, bardzo atrakcyjną pomoc dydaktyczną – interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Uczniowie  klas czwartych w ramach przygotowań do wprowadzenia programu Laboratoria Przyszłości poznawały na lekcjach matematyki interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Genibot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania.  Można go programować za pomocą kart, oraz gestów. Program ułożony przy pomocy kart do kodowania pozwala wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby wykonywał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu uczeń ma możliwość poznania podstawowych konstrukcji programistycznych. Otwiera to drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji, zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Uczniowie klas czwartych programowały robota, który rysował figury geometryczne w zadany sposób a następnie samodzielnie ustalały ruch przewidując kolejne ruchy robota. Nauka przez zabawę podobała się wszystkim.

 • Miny i gesty, teatr codzienny i niecodzienny

  Dnia 16.02.2022r. klasa 2b z wychowawcą Jolantą. Soją oraz Patrycją. Chojecką przygotowali i przedstawili pantomimę "Kot w butach". Mimo tego, że w pantomimie nie używa się słów, a liczą się tylko ruchy, miny i gesty uczniowie świetnie odegrali scenki. Przyczyniła się do tego nie tylko wspaniała gra aktorska dzieci, ale także scenografia i pomysłowe stroje.

  Zdjęcia i tekst: J. Soja i P. Chojecka.

 • Kodowanie i programowanie w najmłodszych klasach

  Nauczyciele z naszej szkoły brali udział w szkoleniu z kodowania-programowania i wykorzystują to na zajęciach edukacyjnych z dziećmi. Nasza szkoła jest w trakcie przygotowywania dwóch sal do robotyki i programowania. Są to działania wdrażające Ogólnopolski Projekt "Laboratoria Przyszłości". Jest oczywiste, że w Szkole, której patronem jest Jan Czochralski, uznawany powszechnie za "Ojca Światowej Elektroniki" - robotyka, projektowanie i elektronika muszą stać się priorytetem. Chcemy, aby umiejętności politechniczne naszych uczniów były na europejskim poziomie. Dyrektor szkoły zapewnia, że w nowym roku szkolnym zajęcia z robotyki dla klas I-VIII i oddziału przedszkolnego staną się stałym elementem edukacji uczniów. Już dziś do zajęć z robotyki używamy specjalnych klocków i robotów, które najpierw się buduje, potem programuje, by chodziły i wydawały dźwięki. Nasze dzieci potrafią świetnie kodować, a dzięki nowym pomocom dydaktycznym mogą dalej poszerzać swoją wiedzę. Ciekawe zajęcia, ciągłe rozwiązywanie zagadek w kreatywny sposób, pozwoliły dzieciom uczyć się logicznego myślenia, pracy w zespole oraz korzystania z urządzeń mobilnych. Kodowanie dostarczyło dzieciom wiele uśmiechu i radości. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

  tekst i zdjęcia: Daria Żyto, Maria Zawadzka

   

 • REKRUTACJA w SP Kcynia

  Harmonogram rekrutacji można znaleźć   w zakładce dokumenty szkolne lub w poniżej wiadomości.

  Harmonogram_rekrutacyjny dla klas pierwszych 2022/23_

  Harmonogram     rekrutacji - oddział przedszkolny 2022/23_

  zalacznik_nr_2_(1).doc - Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego

  zalacznik_nr_3_(1).doc  - Wniosek o przyjęcie dziecka do pierwszej klasy

  zalacznik_nr_4_(1).doc - Zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły podstawowej

 • Świąteczne spotkania w klasach 0 - 3

  Boże Narodzenie to czas radości i pięknych wspólnie spedzonych chwil. W takim radosnym nastroju oczekiwania na święta, uczniowie klas 0 - 3 wraz z wychowawczyniami, 17 grudnia spedzili czas podczas klasowych spotkań. Składali sobie zyczenia, śpiewli koledy, zajadali się słodkościami. Oczywiście nie zabrakło gwiazdora i upominków.

 • Jasełka w naszej szkole

  "Poprzez ciszy mgłę,

  z dala słychać śpiew,

  dziś wszystkim z nas

  Bóg narodził się".

  Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszystkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy II b z wychowawczynią Jolantą Soją i panią Patrycją Chojecką przygotowali "Jasełka bożonarodzeniowe". 17 grudnia uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki:"Była noc", "Grajmy Panu" i kolędy, które napełniły  wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.

  tekst J. Soja

 • Szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek

        

      Dnia 15  grudnia 2021r. odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek, którego organizatorem były: dyrektor szkoły Aleksandra Doiczman, nauczyciel muzyki p. Dobromiła Siewkowska i opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Marlena Szymczak .

      Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych, rozbudzenie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów muzycznych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych, integracja dzieci, upowszechnianie kultury muzycznej, prezentacja wartościowych kolęd i pastorałek.

      Jury w składzie: Weronika Kowalczyk, Klaudia Śliwińska, Zuzanna Dziewieczyńska, Krzysztof Polowiec  oraz p. Dobromiła Siewkowska oceniały występy uczniów klas 4-8. Wśród prezentowanych utworów znalazły się kolędy tradycyjne jak i pastorałki w języku polskim.

      Po wysłuchaniu  13 uczestników, jury przyznało:
  W kategorii występ solowy:
  I miejsce- Filip Filosek kl 5c
  II miejsce Lilianna Kubalewska kl 7b
  III miejsce Aleksandra Łuszczyńska kl 4b 
  W kategorii zespoły:
  I miejsce zajęły: Joanna i Natalia Kalka kl 5c
  Wszyscy występujący otrzymali  dyplomu i nagrody rzeczowe, a zwycięscy piękne pamiątkowe puchary.
  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów.

                                                                                                                         D.S
   

                                                                                                                                                                                                 

 • `Podsumowanie konkursu fotograficznego "To Mnie Kręci. To Lubię"

  Podczas wystawy fotograficznej podsumowującej projekt "Widzialne i Niewidzialne"  nastapiło podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą "To Mnie Kręci. To Lubię". Konkurs ten został ogłoszony w trakcie trwania projektu Widzialne i Niewidzialne, którego opiekunami były p. Renata Pulikowska oraz p.Marzenna Lulka. Wpłynęło ponad 90 zdjęć. Uczestnicy projektu byli również oceniającymi zdjęcia. W trakcie burzliwych dyskusji podzieliliśmy zdjęcia na kategorie zainteresowań i udało wyłonić się 8 nagrodzonych oraz 7 wyróżnionych zdjęć. Uczniowie nagrodzeni to: Maja Jędryczka z kl 5, Marta Maciejewska, Michalina Turkowska, Eliza Chudzik, Nadia Panek, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Nicola Kowalska z klas 8.  Natomiast wyróżnieni to: Michalina Staszewska, Katarzyna Szymczak, Aleksander Chudzik, Krzysztof Polowiec, Barbara Krzyżanowska, Nadia Panek z klas 8. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zdobią hol naszej szkole. Dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy wielu zainteresowań.

 • PODSUMOWANIE PROJEKTU "WIDZIALNE I NIEWIDZIALNE"
  14.12.2021

  We wtorek tj 14.12 o godz 16:30 w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu fotograficznego widzialne i niewidzialne. We wrześniu Burmistrz Miasta i Gminy Kcynia p. Marek Szaruga ogłosił konkurs na zajęcia pozalekcyjne w naszej gminie. Inicjatorem tego pomysłu była radna p. Magdalena Wyczańska- Jabłońska. Sprawami merytorycznymi zajęła się p. Ewa Hałas. W naszej szkole p. Renata Pulikowska oraz p. Marzenna Lulka napisały projekt , który łączył fotografię z matematyką. Projekt ten został pomyślnie zaakceptowany przez dyrekcję szkoły p. dyrektora Michała Poczobutta oraz p. wicedyrektor Aleksandrę Doiczman. Dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym, że razem z nami uczestniczyli w tym wydarzeniu. O pracy w tym projekcie pisaliśmy wcześniej można o tym przeczytać tutaj:  http://kcynia.info/zywa-lekcja-doskonalenia-zawodowego-oraz-warsztaty-fotograficzne/  oraz   http://kcynia.info/kolejne-spotkanie-grupy-fotograficznej-ze-sp-z-kcyni-przeszlo-do-historii/.  W projekcie tym uczestniczyli następujący uczniowie: Maja Celi, Oliwia Wolińska, Maja Jędryczka, Maja Ficek, Cassandra Skimina, Ignacy Niewiadomy, Jakub Zmudziński z klas 5, Julia Kordyś klasa 7 oraz Anita ChudzikNina Musiał, Nadia Panek, Grzegorz Kroll, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Sara Malerowicz, Michalina Staszewska z klas 8. To właśnie Ci młodzi ludzie swoim młodzieńczym okiem zatrzymali czas w fotografii. Zdjęcia można obejrzeć w galerii szkolnej w naszej szkole na ul. Pobożnego 1.Pobyt umilili nam członkowie chóru szkolnego tj. Krzysztof Polowiec , Weronika Kowalczyk oraz Klaudia Śliwińska z klasy 8b. W czasie wystawy można było również zajrzeć do kącika retro, obejrzeć stare aparaty fotograficzne, wykonać  zdjęcie w przebraniu sprzed wielu lat oraz wypić filiżankę kawy, herbaty przy starych okrągłych stoliczkach. Opiekunem chóru oraz pomysłodawcą kącika retro była p. Miłka Siewkowska.  Dziękujemy wszystkim za miłe słowa oraz za udział w wystawie.

 • Gniezno i warsztaty plastyczne

     Wyjeżdżamy na wycieczkę ...  

     14 grudnia o godzinie 8.30 zebraliśmy się w szkole na ulicy B. Pobożnego aby wyruszyć do Gniezna, pierwszej stolicy Polski , jednego z najważniejszych miejsc na Szlaku Piastowskim .

     Już o godzinie 8.45 wszyscy siedzieliśmy na swoich miejscach .Pani pilot przedstawiła nam plan wycieczki. Kiedy dojechaliśmy na miejsce spacerem rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zobaczyliśmy : pierwszych koronowanych władców Polski, deptak na ul. Chrobrego, budynek Starego Ratusza, Rynek znajdujący się na  tzw.” Wzgórzu Panieńskim”, ulicę Podgórną, XIX-wieczny budynek sądu oraz ulicę Tumską z secesyjnymi kamienicami.  Zwiedzilismy Archikatedrę Gnieźnieńską znajdującą się przy Wzgórzu Lecha, Konfesję św. Wojciecha znajdującą się wewnątrz katedry. Nie zapomnieliśmy też o pomniku Bolesława Chrobrego i Pałacu Prymasowskim.

  Następnie mieliśmy małą przerwę na posiłek. Zwieńczeniem wycieczki była niezapomniana wizyta w Fabryce Bombek. Zwiedzaliśmy  sale, gdzie na wyciągnięcie ręki zobaczyliśmy proces powstawania bombek choinkowych. Sprawdziliśmy czym jest: “dmuchalnia”, “srebrzalnia”, “lakiernia” oraz “dekoracja”. Poznaliśmy największe tajniki i techniki stosowane przy ręcznej dekoracji bombek.  Po czym sami wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych dekorowania bombek, które spakowane zabraliśmy do domu. Na zakończenie każdy otrzymał przepięknie udekorowaną bombkę , z własnym brokatowym imieniem i cudowną zimową scenerią.

    Kiedy wróciliśmy do szkoły była godzina 15.30....czas szybko minął, a my byliśmy lekko zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

  Klasy ,które brały udział w wydarzeniu :

  4b z wychowawcą p. M. Szymczak

  4c z wychowawcą p. B. Pezacką

  7b z wychowawcą p. D. Siewkowską

  Oraz opiekunowie: p. H.Poczobutt ,                                                            p. D. Szaruga

  Wycieczka została zorganizowana przez  Biuro Usług Turystycznych MARIA w Wągrowcu 

 • ZAPROSZENIE
 • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...

   Dzisiaj był wspaniały dzień w klasie 1b. Dzieci z wielka radością wykonywały ozdoby choinkowe z masy solnej😃

 • Mikołajkowa niespodzianka

  Z okazji mikołajek uczniowie klasy 2a, pod kierunkiem Pani Anny Wilczyńskiej przygotowali i zaprezentowali  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedsawienie do bajki "Szewczyk Dratewka". Mali widzowie z zaciekawieniem oglądali prezentację i nagrodzilili aktorów brawami.

 • Mikołajki

  Ho, ho, ho! Idą święta, każda buzia uśmiechnięta.... 6 grudnia dla uczniów klas 0 - 3 był pełny wrażeń. Dzieci wzięły udział w mikołajkowych warsztatach, podczas których własnoręcznie ozdabiały bombki choinkowe. Do każdej klasy zawitał Mikołaj z prezentami. W całej szkole było słychać wesoły smiech dzieci i mikołajkowe piosenki :):):)

 • Mikołajki

     6 grudnia to data, którą zna każde dziecko. W tym dniu Święty Mikołaj obdarowuje wszystkich słodkimi upominkami.

     Zwyczaj ten związany jest z osobą świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim       i potrzebującym.

  W naszej szkole mikołajki już na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń. W tym roku również  z tejże okazji nie zabrakło śmiechu, radości i zabawy. Uczniowie przyszli w mikołajkowych czapkach , niektórzy ubrali czerwone stroje, dzięki czemu w klasach i na korytarzach zrobiło się wesoło i kolorowo. Tego dnia nikt nie był pytany, nie było również sprawdzianów ani kartkówek.

  W szkole pojawił się również Święty Mikołaj, który wraz ze swoją świtą, odwiedził wszystkie klasy i obdarowywał uczniów prezentami. Każdy mógł poczuć atmosferę zbliżających się świąt. 

strona: