W przeddzień rozpoczęcia majówki w szkole miał miejsce uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odegrania hymnu państwowego przez p.Łukasza Szchmidta, który uświetnił apel z ramienia Orkiestry Dętej w Kcyni. Następnie przywitano zaproszonych gości, Zastępcę Burmistrza Kcynia Pana Adama Kontowicza, Panią Dyrektor Aleksandrę Doiczman oraz Panią Zastępcę Dyrektora Natalię Żychlińską-Nowakowską. Pani Dyrektor przedstawiła rys historyczny obchodzonego święta i rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie klasy 2b wraz z p. Arletą Różańską i p.Aleksandrą Modlińską. Dzieci zaprezentowały piękne, patriotyczne wiersze oraz piosenki, które przypomniały, jak ważne są symbole narodowe oraz wartość, jaką jest Ojczyzna. Część artystyczna wzbudziła pozytywne emocje wśród uczniów, którzy chętnie nagradzali występ brawami. Po zakończonym przedstawieniu głos zabrał Zastępca Burmistrza Pan Adam Kontowicz, który podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie apelu. Słowa podziękowania złożyła również Pani Dyrektor. Organizatorzy - uczniowie klasy 2b wraz z Panią Arletą i Panią Aleksandrą pragną złożyć serdeczne podziękowania wychowawcom klas, wszystkim nauczycielom i uczniom klas 1-3 za udział w uroczystości i piękna postawę oraz skupienie podczas występu. Szczególne podziękowania kierowane są w stronę Pani Violetty Urban, Pana Szymona Ciesielskiego, Pana Krzysztofa Kaczmarka, Pana Piotra i pracowników obsługi, Pana Łukasza Schmidta za pomoc w organizacji uroczystości. Dziękujemy również rodzicom uczniów klasy 2b za obecność i wspieranie swoich pociech.
Aktualności
"Witaj majowa jutrzenko!"- uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3 maja w wykonaniu uczniów klasy 2b.
- 14
#Żonkile #łączyNasPamięć
24 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyły się lekcje w ramach akcji #Żonkile
Szkoła już piąty raz, razem z Dźwiękowym Archiwum Kcyni uczestniczy w tej ogólnopolskiej akcji. Młodzież, która brała udział w pierwszych działaniach, w tym roku zdaje egzamin dojrzałości.
Uczniowie rozmawiali o odwadze, wspólnie poznawaliśmy życiorysy mieszkańców getta warszawskiego, którzy wykazali się odwagą: Nachuma Grzywacza, Mary Berg czy Marysi Ajzensztadt. Niektórzy z nich byli nastolatkami, tak jak uczestnicy wczorajszych lekcji.
Rozmawialiśmy także o odwadze Emanuela Ringelbluma, założyciela grupy Oneg Szabat czy Marka Edelmana - przywódcy powstania w getcie.
Wojna w Ukrainie nadała nowe konteksty naszym definicjom odwagi. Uczniowie odpowiadali na pytania, w jakich sytuacjach łatwiej, a w jakich trudniej jest być odważnym? czy odwagi można się nauczy
Wizyta klasy 2b ze Szkoły Podstawowej w Czerniejewie
24 kwietnia 2025 r. naszą szkołę odwiedziła klasa 2b ze Szkoły Podstawowej im. Onufrego Kopczyńskiego w Czerniejewie. Uczniowie wzięli udział w specjalnej lekcji poprowadzonej przez wieloletniego dyrektora naszej szkoły, pana Michała Poczobutta. Tematem zajęć była postać profesora Jana Czochralskiego, którego historię dzieci poznają w ramach realizowanego projektu edukacyjnego.
Klasa 2b uczestniczy w programie „Być jak Ignacy” — ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, którego celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży do nauki poprzez przybliżanie sylwetek wybitnych polskich wynalazców i naukowców. Program obejmuje warsztaty, konkursy i spotkania, podczas których uczniowie zgłębiają biografie takich postaci jak Ignacy Łukasiewicz czy właśnie profesor Jan Czochralski. Przygoda z profesorem Czochralskim będzie dla nich początkiem trzeciego roku realizacji projektu.
Program „Być jak Ignacy” w Szkole Podstawowej w Czerniejewie realizują członkowie koła naukowego Mali Naukowcy, pod opieką wychowawczyni klasy, pani Darii Harwazińskiej, oraz pani Katarzyny Woźniak.
Na zakończenie wizyty uczniowie uczestniczyli w zajęciach z robotyki przygotowanych przez panią Renatę Pulikowską. Robotyka, podobnie jak działalność profesora Czochralskiego – pioniera elektroniki – doskonale pokazuje, jak fascynujący jest świat nauki.
Mamy nadzieję, że to nie ostatnia wizyta klasy 2b w naszej szkole!
Więcej informacji o Kole Naukowym Mali Naukowcy z Czerniejewa znajdziecie tutaj:
https://www.facebook.com/share/1AjpiuCRFu/?mibextid=wwXIfr
9
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY L O G i M A T
Gminny konkurs LOGiMAT, już za nami. Konkurs ten był jednym z wielu elementów obchodów 140 rocznicy urodzin patrona szkoły Jana Czochralskiego. 25.04 2024 r. to dzień w którym 6 drużyn z Gminy Kcynia podjęło rywalizację o tytuł Arcymistrza, Mistrza i Eksperta Logicznego Myślenia. Do naszej szkoły przyjechały drużyny z klas V-VI w najlepszym składzie(po prostu giganci). Drużyna z Dziewierzewa w składzie: Zofia Jachim, Natalia Porowska, Tomasz Ciszewski. z opiekunem p. mgr J. Karmowską, Drużyna z Laskownicy w składzie: Zofia Handzlik, Natalia Kaczmarek, Adam Heymann z opiekunem p. mgr M. Chodoła-Halaburdą, Drużyna z Mycielewa w składzie: Martyna Wiekiera, Maria Rubaszewska, Julia Czechowska z opiekunem p. mgr A. Drozd, Drużyna z Chwaliszewa w składzie: Julia Czaja, Filip Krajewski, Oliwia Zawielak z opiekunem p. mgr A. Okrutnik-Straszewską. Drużyna z Rozstrzębowa w składzie: Paulina Hubiasz, Oskar Szymańczak, Marcel Chojnacki z opiekunem p. mgr P. Grzechnik oraz najmłodsza drużyna z Kcyni w składzie: Antonio Kaczmarek, Jakub Pawlak, Mateusz Prajs z opiekunem p. mgr R. Pulikowską. Po pierwszym etapie konkursu prowadzenie objęła drużyna z Mycielewa. II etap, czyli układanie tangramów, był decydujący. Po wielu emocjach Arcymistrzem została drużyna z Mycielewa, Mistrzem drużyna z Laskownicy oraz tytuł Ekspert zdobyła drużyna z naszej szkoły z Kcyni. W przerwach konkursu naszym zawodnikom czas umilały zagadki kryptologiczne przygotowane przez uczniów ze szkolnego koła robotyki. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Kcyni. Przygotowaniem zmagań matematycznych oraz nad całością konkursu czuwały nasze panie od matematyki p. M. Lulka oraz p. R. Pulikowska. Gratulujemy zwycięzcom i do zobaczenia za rok..
31
APEL WIELKANOCNY
Uczniowie klasy 2a z wychowawczynią J.Soją przygotowali apel z okazji zbliżających się świąt.Program był wypełniony wesołymi piosenkami oraz wierszykami, które przybliżyły zwyczaje i tradycje świąteczne.Całość uświetniły barwne stroje i malownicza sceneria.Dziękujemy rodzicom za pomoc , zaangażowanie i słodkości.
2
PALMY WIELKANOCNE
7 kwietnia uczniowie kl 2a z wychowawczynią J.Soją wzięli udział w warsztatach robienia palm wielkanocnych.Pani Maria Kordyś z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni przybliżyła dzieciom tradycje robienia palm, jej wygląd że szczególnym zwróceniem uwagi na palmę pałucą oraz jej symbolikę.Dzięki pomocy kilku mam i wielkiemu zaangażowaniu dzieci wykonały z gałązek traw, bukszpanu, wierzbowych bazi, kolorowych kwiatów i bibuły przepiękne palmy wielkanocne.
5
Nowy cykl audycji profilaktycznych w Radiu 8!
Nowy cykl audycji profilaktycznych w szkolnym radiowęźle działającym pod nazwą Radio 8! Od nowego semestru Radio 8 zaprasza na cotygodniowe audycje profilaktyczne, które będą nadawane w każdy wtorek. Poruszymy ważne tematy dotyczące zdrowego stylu życia, takie jak: Zdrowe odżywianie i wpływ diety na samopoczucie, Aktywność fizyczna i korzyści ze spędzania czasu na świeżym powietrzu, Szkodliwość papierosów, e-papierosów i innych używek, Uzależnienie od internetu i sposoby na zachowanie równowagi, Depresja dziecięca – jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy. Słuchaj Radia 8 i dbaj o siebie!
Zabawa w "Sklep" - czyli nauka przez zabawę
- 6
Uczniowie klasy II c podsumowując blok tematyczny "Na zakupach" stworzyli własne sklepy, wyposażyli je w produkty, wyznaczyli ich ceny, a następnie wspólnie się bawili. Zabawa w "Sklep" kształtowała umiejętność obliczania wartości zakupów oraz posługiwania się środkami płatniczymi, stworzyła im okazję do poznawania monet i banknotów, liczenia kosztów zakupów, obliczania reszty. Drugoklasiści uczyli się również jak należy zachowywać się w sklepie. Dzięki zabawie dzieci nie tylko poznały wartość pieniądza, lecz także uczyły się rozsądnego gospodarowania swoimi środkami. Nauka przez zabawę to najbardziej skuteczna forma uczenia się dzieci.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 marca uczniowie klas IV-VIII uczcili wyjątkowe święto - Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenia odbyły się w celu popularyzacji wiedzy na temat języka polskiego i tradycji z nim związanych. Przez cały dzień na uczniów czekało wiele atrakcji i wyzwań - wszyscy napisali ogólnoszkolny quiz ortograficzny, zapoznali się z regułami pisowni, które umieściliśmy w każdym zakątku szkoły. Następnie wzięliśmy udział w happeningu w formie rywalizacji między klasami - uczniowie zmagali się z polskimi przysłowiami i łamańcami językowymi. Rozstrzygnięty został także Szkolny Konkurs Ładnego Pisania. Laureaci: Kategoria kl. IV-V: 1 miejsce - Anna Karczewska 2 miejsce - Wiktoria Piątkowska 3 miejsce - Katarzyna Bakaj Wyróżnienie - Nina Sochalska Kategoria kl. VI-VIII: 1 miejsce - Antonina Ujazdowska 2 miejsce - Matylda Smolińska 3 miejsce - Judyta Jackowska Serdecznie gratulujemy! Nad wydarzeniem czuwały nauczycielki języka polskiego. Wydarzenie dofinansowane ze środków budżetowych Gminy Kcynia w ramach realizacji projektu „Bawimy się słowem”
42
Jak karnawał to karnawał... czyli bal w naszej szkole!
Jak co roku w okresie karnawału odbył się w naszej szkole bal. Oddziały przedszkolne oraz dzieci z klas I-III przebrane w kolorowe, różnorodne stroje wcieliły się w bohaterów ze znanych bajek, filmów i bawiły się w rytm muzyki. Uczniów zabawiał i porywal do tanecznych korowodów tata Tymka z klasy II Pan Sławomir Rakowski. Tradycyjnie działała pełna pysznosci kawiarenka przygotowana przez rodziców, którzy udekorowali również szkolny hol. Wszyscy bawili się wyśmienicie Dziękujemy!! Kolejny bal karnawałowy
37
ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ? - OGÓLNOPOLSKA AKCJA CHARTATYWNA ZAKOŃCZONA
W listopadzie nasza szkoła włączyła się Ogólnopolską Akcję Charytatywną „Ile waży św. Mikołaj?”. Zbieraliśmy bilon o różnych nominałach na fundusz przeznaczony na stypendia oraz wsparcie młodzieży - wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Myślę, że miło Was zaskoczymy - nasza społeczność szkolna zebrała aż 47 kg bilonu - co dało piękną kwotę 547 zł. Pieniądze zostały posegregowane przez uczniów, poważone i popakowane. Gotowe paczki zostały wysłane do Fundacji. W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom za tak wspaniałą współpracę w realizacji tego dzieła. Pani Anicie Bałce-Wesołowskiej za wsparcie techniczne zbiórki. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy od Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, a naszym "wolontariuszom", którzy dzielnie pomagali przy segregacji bilonu wręczono imienne dyplomy i słodki upominek. Koordynatorzy: Monika Grotkowska, Anna Kotowska-Kowalska.
4
Koncert Życzeń Radia 8
Z OKAZJI DNIA ŚWIĘTEGO WALENTEGO
Zapraszamy do udziału w wyjątkowym Koncercie Życzeń z okazji Walentynek! Jeśli chcesz przekazać życzenia lub dedykację, wrzuć je do specjalnych skrzynek znajdujących się na górnym i dolnym holu szkoły albo prześlij wiadomość na adres: 24radio8@.gmail.com
W treści życzeń podaj:
- krótkie życzenia
- dla kogo (imię i klasa),
- od kogo (opcjonalnie).
Np. Są osoby, które raz poznane, bywają w życiu niezapomniane.
Dla wspaniałej Joanny z 9b od Mańka(od skrytego wielbiciela, od przyjaciela, kolegi….)
Niech Walentynki będą pełne miłych słów i radosnych chwil! Czekamy na Wasze zgłoszenia!
.
Poczta Walentynkowa
POCZTA WALENTYNKOWA
OD 10 DO 13 LUTEGO RUSZA
W SZKOLE POCZTA WALENTYNKOWA.
ZAADRESOWANE KARTKI
( IMIĘ, NAZWISKO, KLASA)
MOŻNA WRZUCAĆ DO CZERWONEJ SKRZYNKI NA DOLNYM KORYTARZU.
WALENTYNKOWI LISTONOSZE DOSTARCZĄ JE DO ADRESATÓW
14 LUTEGO.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI
MISTRZ KALIGRAFII
Regulamin szkolnego konkursu ładnego pisania
Organizatorem konkursu są poloniści.
Cele konkursu:
rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki pięknego pisania,
rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania,
rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego,
kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju,
odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów,
uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Zasady uczestnictwa:
konkurs adresowany jest dla uczniów klas IV-VIII,
zadanie konkursowe polega na pięknym przepisaniu fragmentu literackiego z lektury obowiązkowej oraz ozdobieniu tekstu iluminacją,
( kartka A4, minimum 20 linijek- maksymalnie 35 )
napisane prace przekazujemy nauczycielowi języka polskiego do 17 lutego 2025r.
nauczyciel uczący w klasie typuje dwóch lub trzech uczestników wyłonionych podczas eliminacji klasowych,
Organizacja konkursu:
I etap: eliminacje klasowe – nauczyciel uczący w danej klasie typuje dwóch lub trzech uczestników konkursu i przekazuje prace organizatorowi do 19 lutego 2025
II etap: organizator i komisja konkursowa wyłoni po 3 finalistów z klas IV-VI oraz VII-VIII - Mistrzów Kaligrafii
Kryteria oceny prac:
Oceny zadań dokonuje Organizator i Komisja Konkursowa, która podczas oceny prac uwzględnia:
ogólne wrażenie estetyczne,
czytelność, ład, prawidłowe rozmieszczenie tekstu,
poprawność ortograficzną i interpunkcyjną,
właściwe łączenie liter,
równomierne położenie liter,
estetykę i dopasowanie wykonanej iluminacji.
Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne. Komisja Konkursowa sporządza protokół z konkursu, który wraz z pracami konkursowymi stanowi dokument szkolny. Laureaci otrzymają upominki, dyplomy oraz oceny przedmiotowe. Pozostałym uczestnikom konkursu zostaną wręczone dyplomy- podziękowania.
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Projekt Grenlandia w klasie 2a
Przed feriami uczniowie kl.2a rozpoczęli realizację projektu pt: ,,Grenlandia'', którego celem było poznanie największej wyspy świata. Klasa została podzielona na grupy, a każda grupa miała do opracowania inne zagadnienie. I grupa - Informacje o Grenlandii, II grupa - Ubiór i warunki życia na Grenlandii, III grupa - Ciekawostki o Grenlandii, IV grupa - Zwierzęta zamieszkujące Grenlandię. W czwartek 6 lutego mali badacze zaprezentowali na forum klasy informacje bogate w szczegóły oraz ilustracje dotyczące regionu skutego lodem i wiecznie białego. Uczniowie pracując nad projektem mogli liczyć na wsparcie Rodziców, którzy wspomagali ich raz po raz pomysłem na ujęcie danego tematu.
4
Poradnictwo psychologiczne.
W Miejsko -Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kcyni, ul. Libelta 28 funkcjonuje PORADNICTWO PSYCHOLOGICZNE dla rodziców, dzieci i młodzieży .
Pani Violetta Urban - psycholog dyżuruje we wtorki od godz. 15.00 do 18.00
Rejestracja :
W każdą środę od godziny 16.00 do 18.00 oraz w każdy czwartek od godziny 13.00 do 16.00 psycholog będzie odbierał telefon pod numerem 798 453 991 od osób zainteresowanych i w porozumieniu z klientem ustali termin pierwszej konsultacji.
Zadanie finansowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kcyni.
Zapraszamy!
Rekrutacja do klas 1 i ,,zerówek"
WESOŁA SZKOŁA !!!
Wpadające w ucho melodyjki i piosenki zamiast ostrego dzwonka zwiastującego początek lub koniec przerwy – takie rozwiązanie pojawiło się w naszej szkole na ulicy Wyrzyskiej. Jak wiadomo, muzyka łagodzi obyczaje, może poprawić koncentrację, pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie, obniżyć stres i poprawiać zdrowie, usprawnić pamięć. Lista korzyści ze słuchania muzyki jest nieskończenie długa. Ponadto w ostatnich latach coraz częściej trafiają do naszej szkoły dzieci ze sprektrum autyzmu. To uczniowie szczególnie wrażliwi na bodźce słuchowe. Zauważyć można było, że gdy rozlegał się ostry dzwonek, dzieci te zakrywały uszy. Ostry dźwięk dzwonka był zatem dla nich awerysjym bodźcem wywołującym nierzadko ból fizyczny. Dodatkowo w szkole zainstalowano tzw. elektroniczne uszy. Gdy dopuszczalny poziom hałasu jest przekroczony, włącza się czerwona sygnalizacja.To nie fanaberia! Cel był jeden: wyciszenie uczniów i skłonienie ich do spokojnej rozmowy. Te zmiany to bez wątpienia strzał w dziesiątkę. Wszystko po to, aby zadbać o prawidłowy rozwój dzieci i nie narażać ich na niepotrzebny hałas i stres. Hałas na korytarzach szkolnych to nawet 100 decybeli, ucho przyjmuje 45 decybeli. Po takiej dawce hałasu ucho ucznia dochodzi do siebie 38 minut. Zatem ledwo się zregeneruje, już zbliża się kolejna przerwa.Uczniom pomysł bardzo się spodobał. Niezmiernie ważne jest podkreślić w tym miejscu, że do tych zmian przyczynili się rodzice uczniów. Wymiana dzwonków możliwa była dzięki zbiórce kasztanów, z której uzyskano ponad 2 tys. zł, a sygnalizatory poziomu hałasu zakupiono za fundusze pozyskane za zajęcie II miejsca w akcji " Segregacja to się opłaca". Wszystkim Państwu, którzy włączyli się do zbiórek sedecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy również do Pana Mateusza Piątkowskiego, który bezinteresownie wymienił instalację elektryczną, zainstalował sieć głośników i elektroniczny sterownik, by wszystko działało ku uciesze małych uczniów. Ps. Kolejna edycja akcji" Segregacja to się opłaca" trwa! Zbiórka odpadów już 16 stycznia. Zachęcamy do udziału!!!
NOWOROCZNE ŻYCZENIA OD KLASY 1 C
- 17
Po powrocie do szkoły w Nowym Roku , klasa 1 c wraz z wychowawczynią p. Wiktoria Staszak , złożyła życzenia noworoczne dla klas 1-3 w formie krótkiego przedstawienia, fot. i tekst: Wiktoria Staszak
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności