W sobotę 7 września 11 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Góralczyk i p. Marcina Lisieckiego uczestniczyła w rajdzie rowerowym do Dobieszewka. Rajd był częścią większej imprezy zorganizowanej dla uczczenia 80 rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, początku II wojny światowej, największego i najbardziej krwawego konfliktu w dziejach świata.
Wybór Dobieszewka na miejsce imprezy rocznicowej nie był przypadkowy. Otóż
w Dobieszewku, wokół okolicznego wzgórza, znajduje się pięć schronów bojowych wybudowanych przez Wojsko Polskie w wakacje 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny.
Wyruszyliśmy w sobotnie przedpołudnie spod budynku naszej szkoły przy ulicy Bolesława Pobożnego przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, lekko siąpiącym deszczyku. Po przejechaniu około 10 km przez Grocholin, Miaskowo i Rozpętek dotarliśmy do Dobieszewka.
Po krótkim odpoczynku, łyku gorącej herbaty i kawałku ciasta, wyruszyliśmy, tym razem rajdem pieszym, na zwiedzanie głównej atrakcji Dobieszewka, schronów bojowych Samodzielnego Punku Oporu Dobieszewko 1939. Schrony te, zapomniane przez ostatnie 80 lat, zostały w minione wakacje odkopane staraniem kcyńskiego Towarzystwa Historycznego pod nadzorem bydgoskiego archeologa, p. Roberta Grochowskiego, który był naszym przewodnikiem podczas zwiedzania schronów. Odrestaurowane schrony wzbudziły duże zainteresowanie naszych chłopców, aktywnie uczestniczyli w tej żywej lekcji historii, zadając pytania naszemu przewodnikowi i odpowiadając z sukcesami na zagadki i podchwytliwe pytania pana archeologa. Przy jednym ze schronów czekała na nas nie lada gratka, członkowie grup rekonstrukcyjnych z Kcyni i Bydgoszczy, w historycznych mundurach, zainscenizowali dla nas atak żołnierzy niemieckich na polski schron. Huk petard i wystrzały karabinów, gryzący dym granatów dymnych uświadomiły nam grozę wojny, że nie wygląda ona tak jak w filmach czy grach komputerowych.
Pełni wrażeń, nowej wiedzy historycznej i patriotycznych emocji wróciliśmy do Kcyni, obiecując sobie udział w kolejnej tego typu imprezie.
Z.P.