• Rajd rowerowy

     •        W sobotę 26 marca, przy nie najgorszej wiosennej pogodzie, wybraliśmy się w męskim, siedmioosobowym składzie na pierwszą w sezonie wycieczkę rowerową. Wyruszyliśmy sprzed gminnego centrum kultury w stronę pobliskiej Żurawii. Po drodze obejrzeliśmy będącą w trakcie rozbudowy kcyńską oczyszczalnię ścieków. Po przekroczeniu mostku nad wiosennie wezbraną Kcynką wspięliśmy się na sąsiednie wzgórze morenowe na którym rozłożyła się wieś Żurawia. W dawnym parku podworskim ze smutkiem obejrzeliśmy ruiny zrujnowanego pałacu dawnych właścicieli Żurawii, niemieckiej rodziny von Bülow. Z Żurawii polną drogą przejechaliśmy przez Palmierowo i po przekroczeniu szosy Kcynia-Wągrowiec kolejną polną drogą dotarliśmy do niewielkiego lasu między Głogowińcem a Grocholinem. Po przejechaniu lasu naszym oczom ukazało się, na otwartej przestrzeni rozległego pola, wczesnośredniowieczne grodzisko, zabytek sztuki militarnej, dzieło naszych przodków z wieków średnich, które w niezłym stanie zachowało się do dnia dzisiejszego. Wracając do Kcyni zatrzymaliśmy się na chwilę na zarośniętym, nieczynnym od 1945 roku, małym cmentarzyku na którym spoczywają dawni niemieccy mieszkańcy Grocholina wyznania ewangelickiego. Szosą grocholińską, pokonawszy 15 km, wróciliśmy do Kcyni. Rajd zakończyliśmy turystycznym ogniskiem z kiełbaskami.  

      Tekst: Zbigniew Prusak

     • Wiosna tuż, tuż...

     • Piątek 18 marca był bardzo radosnym i twórczym dniem dla uczniów klasy 1b. W związku ze zbliżającą się wiosną  we współpracy z rodzicami zorganizowane zostały zajęcia z edukacji plastycznej i przyrodniczej. Celem tych zajęć było rozwijanie inwencji twórczej podczas zespołowego ozdabiania doniczek, a także przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat sposobu sadzenia  i rozpoznawania wiosennych kwiatów.  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Klasa 1b jest gotowa, by powitać wiosnę!!!

      Tekst i zdjęcia – B. Piątkowska, zdjęcia - H. Koniec - Pezacka

     • Warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę

     • Od czwartku 17.03 w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, trwają warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę. Termin „arteterapia” lub „artterapia” bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii. Jak wykazują badania, działania artystyczne dają większe pole do przepracowania własnych problemów w bezpiecznej atmosferze, rozwijając tym samym potencjał i kreatywność, ucząc rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji oraz komunikowania się z otoczeniem w sposób asertywny, w szacunku do siebie i innych. Ekspresja artystyczna powoduje w każdym człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego - oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, "puszczają" blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie.

      Zajęcia w klasach czwartych i piątych, prowadzi p. Agnieszka Ruczyńska „Stowarzyszenie Flandria”. Podczas warsztatów dzieci wyrażają emocje, głośno je nazywając, tworząc rękodzieło (tematem dzisiejszych zajęć był lew oraz świąteczny zajączek, które wykonane zostały przez uczniów przy użyciu różnych materiałów plastycznych).

      Działania z zakresu promocji zdrowia na 2022 r. odbywają się pod Patronatem p. Marka Szarugi Burmistrza Kcyni.

    • SOLIDARNI Z UKRAINĄ
     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • W piątek 11.03 na zaproszenie Miłośników Przyrody w Laskownicy wzieliśmy udział  w marszu milczenia UCZNIOWIE SOLIDARNI Z UKRAINĄ. W pięknym słońcu dzieci i młodzież pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców z transparentami i flagami wyruszyli sprzed Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki na Rynek w Kcyni. Wśród przemawiających na spotkaniu głos zabrała również nasza koleżanka Zuzanna Dziewieczyńska, która jest przewodnicząca samorządu szkolnego(tekst na załączonym zdjęciu). Na zakończenie marszu  Burmistrz Kcyni i młody mężczyzna z Ukrainy zawiesili na budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni flagę Polski i Ukrainy. WOJNIE mówimy NIE

     • Na zakupach...

     • Na lekcji matematyki w klasie 2a uczniowie uczyli się poprzez zabawę w sklep. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się odpowiednich zachowań społecznych, utrwalały wiadomości matematyczne dotyczące obliczeń pieniężnych. Zabawa w sklep pozwoliła im wcielić się w rolę dorosłych, a dzięki róznym akcesoriom zapewniła mnóstwo frajdy.

      tekst i zdjęcia - A. Wilczyńska

     • Flameco słynny taniec Hiszpanii

     • 9 marca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w koncercie Kwartetu Flamenco.Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca katak. Uczniowie wiele dowiedzieli się o tym tańcu i swietnie się bawili :)

      zdjęcia - A.Różańska, W.Staszak

     • Zabawki dla oddziałów przedszkolnych

     • Czas, kiedy dziecko chodzi do przedszkola jest okresem najwspanialszych  beztroskich zabaw. Jest to niezmiernie ważny okres w życiu każdego przedszkolaka.Rada Rodziców, by wspomóc proces edukacyjny naszych maluchów, ufundowała zabawki  edukacyjne. Dzieci z niecierpliwością czekały kiedy będą mogły się nimi pobawić. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują.

      zdjęcia - Daria Żyto

     • FLAMENCO

     • Dzisiaj w szkole zagościł taniec flamenco. Taniec Flamenco to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich tańców, związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Taniec ten można by określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii. Jego zapalające rytmy i gesty są popularne na całym świecie. Mogliśmy spróbować własnych sił i umiejętności ćwicząc podstawowe kroki z tancerką. Dowiedzieliśmy się że w kreacji do Flamenco ważny jest również kolor. Chusta (mantón) zazwyczaj jest z jedwabiu, ozdobiona haftem i frędzlami. Natomiast wachlarz (abanico) jest również zgrany kolorystycznie z kreacją tancerki. Włosy powinny być upięte z tyłu głowy z szczepionym kwiatem. Tancerze natomiast ubierają białą koszulę, obcisłe, czarne spodnie z wysokim stanem, często wiązane w pasie chustką i kamizelkę z haftem. Występy urozmaicają również takie elementy jak kapelusz (sombrero) czy laska (bastón), która pomaga wybić rytm podczas stepowania. Odrobina Hiszpanii była dzisiaj w naszej szkole, uczyliśmy się i bawiłiśmy doskonale. 

     • Szkolna kawiarenka-Na pomoc Ukrainie!

     • Dnia 7 i 8 marca 2022 r. w naszej szkole klasa 5c i 6a zorganizowały kawiarenkę. Zebrany dochód w kwocie 1862,36 zł zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, obsłudze szkoły, nauczycielom za przygotowanie ciast, babeczek, rogali, ciasteczek, przyniesienie owoców, soczków, batoników, czynności porządkowe. Cieszymy się z zebranych pieniążków, które pomogą potrzebującym, ale również z wielkiego zaangażowania całej szkolnej społeczności!

      Oto uczniowie  zaangażowani w akcję, wielkie brawa dla nich:

      Maja Ciszewska, Maja Celi, Natalia Majchrzak, Filip Filosek, Tomek Hałas, Oliwia Wolińska, Agata Ciesielska, Oskar Szczepański, Martyna Frąckowiak, Dominik Zawistowski, Amelia Stypczyńska, Jakub Pioterek, Michalina Demska, Magda Rybacka, Alex Hemerling, Zuzanna Zmudzińska, Nina Musiał, Zosia Łożyńska, Marcel Górecki, Cyprian Wadziński,Joanna i Natalia Kalka, Julia i Konrad Majda, Piotr Zakrzewski , Mikołaj Prajs.

     • Bale przebierańców w klasach 0 - III

     • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w szkole, w klasach 0 - 3. W tym roku każda klasa organizowała zabawę we własnym zakresie.
      W pięknie udekorowanych klasach pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były w pomysłowe stroje, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów i konkursów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Bal umożliwił uczniom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tych bali..
      Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
      Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      tekst - B. Piątkowska, zdjęcia - wychowawczynie klas 0-3

    • Kodowanie i programowanie w  klasach czwartych za pomocą GeniBota
     • Kodowanie i programowanie w  klasach czwartych za pomocą GeniBota

     •       W ostatnim czasie, zaplecze edukacyjne naszej szkoły zostało wzbogacone o nową, bardzo atrakcyjną pomoc dydaktyczną – interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Uczniowie  klas czwartych w ramach przygotowań do wprowadzenia programu Laboratoria Przyszłości poznawały na lekcjach matematyki interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Genibot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania.  Można go programować za pomocą kart, oraz gestów. Program ułożony przy pomocy kart do kodowania pozwala wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby wykonywał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu uczeń ma możliwość poznania podstawowych konstrukcji programistycznych. Otwiera to drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji, zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Uczniowie klas czwartych programowały robota, który rysował figury geometryczne w zadany sposób a następnie samodzielnie ustalały ruch przewidując kolejne ruchy robota. Nauka przez zabawę podobała się wszystkim.

     • Miny i gesty, teatr codzienny i niecodzienny

     • Dnia 16.02.2022r. klasa 2b z wychowawcą Jolantą. Soją oraz Patrycją. Chojecką przygotowali i przedstawili pantomimę "Kot w butach". Mimo tego, że w pantomimie nie używa się słów, a liczą się tylko ruchy, miny i gesty uczniowie świetnie odegrali scenki. Przyczyniła się do tego nie tylko wspaniała gra aktorska dzieci, ale także scenografia i pomysłowe stroje.

      Zdjęcia i tekst: J. Soja i P. Chojecka.

     • Kodowanie i programowanie w najmłodszych klasach

     • Nauczyciele z naszej szkoły brali udział w szkoleniu z kodowania-programowania i wykorzystują to na zajęciach edukacyjnych z dziećmi. Nasza szkoła jest w trakcie przygotowywania dwóch sal do robotyki i programowania. Są to działania wdrażające Ogólnopolski Projekt "Laboratoria Przyszłości". Jest oczywiste, że w Szkole, której patronem jest Jan Czochralski, uznawany powszechnie za "Ojca Światowej Elektroniki" - robotyka, projektowanie i elektronika muszą stać się priorytetem. Chcemy, aby umiejętności politechniczne naszych uczniów były na europejskim poziomie. Dyrektor szkoły zapewnia, że w nowym roku szkolnym zajęcia z robotyki dla klas I-VIII i oddziału przedszkolnego staną się stałym elementem edukacji uczniów. Już dziś do zajęć z robotyki używamy specjalnych klocków i robotów, które najpierw się buduje, potem programuje, by chodziły i wydawały dźwięki. Nasze dzieci potrafią świetnie kodować, a dzięki nowym pomocom dydaktycznym mogą dalej poszerzać swoją wiedzę. Ciekawe zajęcia, ciągłe rozwiązywanie zagadek w kreatywny sposób, pozwoliły dzieciom uczyć się logicznego myślenia, pracy w zespole oraz korzystania z urządzeń mobilnych. Kodowanie dostarczyło dzieciom wiele uśmiechu i radości. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

      tekst i zdjęcia: Daria Żyto, Maria Zawadzka

       

     • Świąteczne spotkania w klasach 0 - 3

     • Boże Narodzenie to czas radości i pięknych wspólnie spedzonych chwil. W takim radosnym nastroju oczekiwania na święta, uczniowie klas 0 - 3 wraz z wychowawczyniami, 17 grudnia spedzili czas podczas klasowych spotkań. Składali sobie zyczenia, śpiewli koledy, zajadali się słodkościami. Oczywiście nie zabrakło gwiazdora i upominków.

     • Jasełka w naszej szkole

     • "Poprzez ciszy mgłę,

      z dala słychać śpiew,

      dziś wszystkim z nas

      Bóg narodził się".

      Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszystkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy II b z wychowawczynią Jolantą Soją i panią Patrycją Chojecką przygotowali "Jasełka bożonarodzeniowe". 17 grudnia uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki:"Była noc", "Grajmy Panu" i kolędy, które napełniły  wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.

      tekst J. Soja

    • Szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek
     • Szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek

     •       

          Dnia 15  grudnia 2021r. odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek, którego organizatorem były: dyrektor szkoły Aleksandra Doiczman, nauczyciel muzyki p. Dobromiła Siewkowska i opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Marlena Szymczak .

          Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych, rozbudzenie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów muzycznych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych, integracja dzieci, upowszechnianie kultury muzycznej, prezentacja wartościowych kolęd i pastorałek.

          Jury w składzie: Weronika Kowalczyk, Klaudia Śliwińska, Zuzanna Dziewieczyńska, Krzysztof Polowiec  oraz p. Dobromiła Siewkowska oceniały występy uczniów klas 4-8. Wśród prezentowanych utworów znalazły się kolędy tradycyjne jak i pastorałki w języku polskim.

          Po wysłuchaniu  13 uczestników, jury przyznało:
      W kategorii występ solowy:
      I miejsce- Filip Filosek kl 5c
      II miejsce Lilianna Kubalewska kl 7b
      III miejsce Aleksandra Łuszczyńska kl 4b 
      W kategorii zespoły:
      I miejsce zajęły: Joanna i Natalia Kalka kl 5c
      Wszyscy występujący otrzymali  dyplomu i nagrody rzeczowe, a zwycięscy piękne pamiątkowe puchary.
      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów.

                                                                                                                             D.S
       

                                                                                                                                                                                                     

    • `Podsumowanie konkursu fotograficznego "To Mnie Kręci. To Lubię"
     • `Podsumowanie konkursu fotograficznego "To Mnie Kręci. To Lubię"

     • Podczas wystawy fotograficznej podsumowującej projekt "Widzialne i Niewidzialne"  nastapiło podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą "To Mnie Kręci. To Lubię". Konkurs ten został ogłoszony w trakcie trwania projektu Widzialne i Niewidzialne, którego opiekunami były p. Renata Pulikowska oraz p.Marzenna Lulka. Wpłynęło ponad 90 zdjęć. Uczestnicy projektu byli również oceniającymi zdjęcia. W trakcie burzliwych dyskusji podzieliliśmy zdjęcia na kategorie zainteresowań i udało wyłonić się 8 nagrodzonych oraz 7 wyróżnionych zdjęć. Uczniowie nagrodzeni to: Maja Jędryczka z kl 5, Marta Maciejewska, Michalina Turkowska, Eliza Chudzik, Nadia Panek, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Nicola Kowalska z klas 8.  Natomiast wyróżnieni to: Michalina Staszewska, Katarzyna Szymczak, Aleksander Chudzik, Krzysztof Polowiec, Barbara Krzyżanowska, Nadia Panek z klas 8. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zdobią hol naszej szkole. Dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy wielu zainteresowań.

    • PODSUMOWANIE PROJEKTU "WIDZIALNE I NIEWIDZIALNE"
     • PODSUMOWANIE PROJEKTU "WIDZIALNE I NIEWIDZIALNE"

     • We wtorek tj 14.12 o godz 16:30 w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu fotograficznego widzialne i niewidzialne. We wrześniu Burmistrz Miasta i Gminy Kcynia p. Marek Szaruga ogłosił konkurs na zajęcia pozalekcyjne w naszej gminie. Inicjatorem tego pomysłu była radna p. Magdalena Wyczańska- Jabłońska. Sprawami merytorycznymi zajęła się p. Ewa Hałas. W naszej szkole p. Renata Pulikowska oraz p. Marzenna Lulka napisały projekt , który łączył fotografię z matematyką. Projekt ten został pomyślnie zaakceptowany przez dyrekcję szkoły p. dyrektora Michała Poczobutta oraz p. wicedyrektor Aleksandrę Doiczman. Dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym, że razem z nami uczestniczyli w tym wydarzeniu. O pracy w tym projekcie pisaliśmy wcześniej można o tym przeczytać tutaj:  http://kcynia.info/zywa-lekcja-doskonalenia-zawodowego-oraz-warsztaty-fotograficzne/  oraz   http://kcynia.info/kolejne-spotkanie-grupy-fotograficznej-ze-sp-z-kcyni-przeszlo-do-historii/.  W projekcie tym uczestniczyli następujący uczniowie: Maja Celi, Oliwia Wolińska, Maja Jędryczka, Maja Ficek, Cassandra Skimina, Ignacy Niewiadomy, Jakub Zmudziński z klas 5, Julia Kordyś klasa 7 oraz Anita ChudzikNina Musiał, Nadia Panek, Grzegorz Kroll, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Sara Malerowicz, Michalina Staszewska z klas 8. To właśnie Ci młodzi ludzie swoim młodzieńczym okiem zatrzymali czas w fotografii. Zdjęcia można obejrzeć w galerii szkolnej w naszej szkole na ul. Pobożnego 1.Pobyt umilili nam członkowie chóru szkolnego tj. Krzysztof Polowiec , Weronika Kowalczyk oraz Klaudia Śliwińska z klasy 8b. W czasie wystawy można było również zajrzeć do kącika retro, obejrzeć stare aparaty fotograficzne, wykonać  zdjęcie w przebraniu sprzed wielu lat oraz wypić filiżankę kawy, herbaty przy starych okrągłych stoliczkach. Opiekunem chóru oraz pomysłodawcą kącika retro była p. Miłka Siewkowska.  Dziękujemy wszystkim za miłe słowa oraz za udział w wystawie.

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

   Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

   Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.