Szkoła Podstawowa w Kcyni

 

Nawigacja

 • Miny i gesty, teatr codzienny i niecodzienny

  Dnia 16.02.2022r. klasa 2b z wychowawcą Jolantą. Soją oraz Patrycją. Chojecką przygotowali i przedstawili pantomimę "Kot w butach". Mimo tego, że w pantomimie nie używa się słów, a liczą się tylko ruchy, miny i gesty uczniowie świetnie odegrali scenki. Przyczyniła się do tego nie tylko wspaniała gra aktorska dzieci, ale także scenografia i pomysłowe stroje.

  Zdjęcia i tekst: J. Soja i P. Chojecka.

 • Kodowanie i programowanie w najmłodszych klasach

  Nauczyciele z naszej szkoły brali udział w szkoleniu z kodowania-programowania i wykorzystują to na zajęciach edukacyjnych z dziećmi. Nasza szkoła jest w trakcie przygotowywania dwóch sal do robotyki i programowania. Są to działania wdrażające Ogólnopolski Projekt "Laboratoria Przyszłości". Jest oczywiste, że w Szkole, której patronem jest Jan Czochralski, uznawany powszechnie za "Ojca Światowej Elektroniki" - robotyka, projektowanie i elektronika muszą stać się priorytetem. Chcemy, aby umiejętności politechniczne naszych uczniów były na europejskim poziomie. Dyrektor szkoły zapewnia, że w nowym roku szkolnym zajęcia z robotyki dla klas I-VIII i oddziału przedszkolnego staną się stałym elementem edukacji uczniów. Już dziś do zajęć z robotyki używamy specjalnych klocków i robotów, które najpierw się buduje, potem programuje, by chodziły i wydawały dźwięki. Nasze dzieci potrafią świetnie kodować, a dzięki nowym pomocom dydaktycznym mogą dalej poszerzać swoją wiedzę. Ciekawe zajęcia, ciągłe rozwiązywanie zagadek w kreatywny sposób, pozwoliły dzieciom uczyć się logicznego myślenia, pracy w zespole oraz korzystania z urządzeń mobilnych. Kodowanie dostarczyło dzieciom wiele uśmiechu i radości. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

  tekst i zdjęcia: Daria Żyto, Maria Zawadzka

   

 • REKRUTACJA w SP Kcynia

  Harmonogram rekrutacji można znaleźć   w zakładce dokumenty szkolne lub w poniżej wiadomości.

  Harmonogram_rekrutacyjny dla klas pierwszych 2022/23_

  Harmonogram     rekrutacji - oddział przedszkolny 2022/23_

  zalacznik_nr_2_(1).doc - Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego

  zalacznik_nr_3_(1).doc  - Wniosek o przyjęcie dziecka do pierwszej klasy

  zalacznik_nr_4_(1).doc - Zgłoszenie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły podstawowej

 • Świąteczne spotkania w klasach 0 - 3

  Boże Narodzenie to czas radości i pięknych wspólnie spedzonych chwil. W takim radosnym nastroju oczekiwania na święta, uczniowie klas 0 - 3 wraz z wychowawczyniami, 17 grudnia spedzili czas podczas klasowych spotkań. Składali sobie zyczenia, śpiewli koledy, zajadali się słodkościami. Oczywiście nie zabrakło gwiazdora i upominków.

 • Jasełka w naszej szkole

  "Poprzez ciszy mgłę,

  z dala słychać śpiew,

  dziś wszystkim z nas

  Bóg narodził się".

  Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszystkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy II b z wychowawczynią Jolantą Soją i panią Patrycją Chojecką przygotowali "Jasełka bożonarodzeniowe". 17 grudnia uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Świetności inscenizacji dodały pastorałki:"Była noc", "Grajmy Panu" i kolędy, które napełniły  wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.

  tekst J. Soja

 • Szkolny konkurs Kolęd i Pastorałek

        

      Dnia 15  grudnia 2021r. odbył się szkolny konkurs kolęd i pastorałek, którego organizatorem były: dyrektor szkoły Aleksandra Doiczman, nauczyciel muzyki p. Dobromiła Siewkowska i opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Marlena Szymczak .

      Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych, rozbudzenie w uczniach chęci wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek, rozwijanie talentów muzycznych, rozbudzanie zainteresowań muzycznych, integracja dzieci, upowszechnianie kultury muzycznej, prezentacja wartościowych kolęd i pastorałek.

      Jury w składzie: Weronika Kowalczyk, Klaudia Śliwińska, Zuzanna Dziewieczyńska, Krzysztof Polowiec  oraz p. Dobromiła Siewkowska oceniały występy uczniów klas 4-8. Wśród prezentowanych utworów znalazły się kolędy tradycyjne jak i pastorałki w języku polskim.

      Po wysłuchaniu  13 uczestników, jury przyznało:
  W kategorii występ solowy:
  I miejsce- Filip Filosek kl 5c
  II miejsce Lilianna Kubalewska kl 7b
  III miejsce Aleksandra Łuszczyńska kl 4b 
  W kategorii zespoły:
  I miejsce zajęły: Joanna i Natalia Kalka kl 5c
  Wszyscy występujący otrzymali  dyplomu i nagrody rzeczowe, a zwycięscy piękne pamiątkowe puchary.
  Gratulujemy zwycięzcom i życzymy wielu sukcesów.

                                                                                                                         D.S
   

                                                                                                                                                                                                 

 • `Podsumowanie konkursu fotograficznego "To Mnie Kręci. To Lubię"

  Podczas wystawy fotograficznej podsumowującej projekt "Widzialne i Niewidzialne"  nastapiło podsumowanie szkolnego konkursu fotograficznego pod nazwą "To Mnie Kręci. To Lubię". Konkurs ten został ogłoszony w trakcie trwania projektu Widzialne i Niewidzialne, którego opiekunami były p. Renata Pulikowska oraz p.Marzenna Lulka. Wpłynęło ponad 90 zdjęć. Uczestnicy projektu byli również oceniającymi zdjęcia. W trakcie burzliwych dyskusji podzieliliśmy zdjęcia na kategorie zainteresowań i udało wyłonić się 8 nagrodzonych oraz 7 wyróżnionych zdjęć. Uczniowie nagrodzeni to: Maja Jędryczka z kl 5, Marta Maciejewska, Michalina Turkowska, Eliza Chudzik, Nadia Panek, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Nicola Kowalska z klas 8.  Natomiast wyróżnieni to: Michalina Staszewska, Katarzyna Szymczak, Aleksander Chudzik, Krzysztof Polowiec, Barbara Krzyżanowska, Nadia Panek z klas 8. Wszystkie nagrodzone i wyróżnione zdjęcia zdobią hol naszej szkole. Dziękujemy za udział w konkursie oraz gratulujemy wielu zainteresowań.

 • PODSUMOWANIE PROJEKTU "WIDZIALNE I NIEWIDZIALNE"
  14.12.2021

  We wtorek tj 14.12 o godz 16:30 w naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu fotograficznego widzialne i niewidzialne. We wrześniu Burmistrz Miasta i Gminy Kcynia p. Marek Szaruga ogłosił konkurs na zajęcia pozalekcyjne w naszej gminie. Inicjatorem tego pomysłu była radna p. Magdalena Wyczańska- Jabłońska. Sprawami merytorycznymi zajęła się p. Ewa Hałas. W naszej szkole p. Renata Pulikowska oraz p. Marzenna Lulka napisały projekt , który łączył fotografię z matematyką. Projekt ten został pomyślnie zaakceptowany przez dyrekcję szkoły p. dyrektora Michała Poczobutta oraz p. wicedyrektor Aleksandrę Doiczman. Dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym, że razem z nami uczestniczyli w tym wydarzeniu. O pracy w tym projekcie pisaliśmy wcześniej można o tym przeczytać tutaj:  http://kcynia.info/zywa-lekcja-doskonalenia-zawodowego-oraz-warsztaty-fotograficzne/  oraz   http://kcynia.info/kolejne-spotkanie-grupy-fotograficznej-ze-sp-z-kcyni-przeszlo-do-historii/.  W projekcie tym uczestniczyli następujący uczniowie: Maja Celi, Oliwia Wolińska, Maja Jędryczka, Maja Ficek, Cassandra Skimina, Ignacy Niewiadomy, Jakub Zmudziński z klas 5, Julia Kordyś klasa 7 oraz Anita ChudzikNina Musiał, Nadia Panek, Grzegorz Kroll, Szymon Kasperek, Jakub Walentowski, Sara Malerowicz, Michalina Staszewska z klas 8. To właśnie Ci młodzi ludzie swoim młodzieńczym okiem zatrzymali czas w fotografii. Zdjęcia można obejrzeć w galerii szkolnej w naszej szkole na ul. Pobożnego 1.Pobyt umilili nam członkowie chóru szkolnego tj. Krzysztof Polowiec , Weronika Kowalczyk oraz Klaudia Śliwińska z klasy 8b. W czasie wystawy można było również zajrzeć do kącika retro, obejrzeć stare aparaty fotograficzne, wykonać  zdjęcie w przebraniu sprzed wielu lat oraz wypić filiżankę kawy, herbaty przy starych okrągłych stoliczkach. Opiekunem chóru oraz pomysłodawcą kącika retro była p. Miłka Siewkowska.  Dziękujemy wszystkim za miłe słowa oraz za udział w wystawie.

 • Gniezno i warsztaty plastyczne

     Wyjeżdżamy na wycieczkę ...  

     14 grudnia o godzinie 8.30 zebraliśmy się w szkole na ulicy B. Pobożnego aby wyruszyć do Gniezna, pierwszej stolicy Polski , jednego z najważniejszych miejsc na Szlaku Piastowskim .

     Już o godzinie 8.45 wszyscy siedzieliśmy na swoich miejscach .Pani pilot przedstawiła nam plan wycieczki. Kiedy dojechaliśmy na miejsce spacerem rozpoczęliśmy zwiedzanie. Zobaczyliśmy : pierwszych koronowanych władców Polski, deptak na ul. Chrobrego, budynek Starego Ratusza, Rynek znajdujący się na  tzw.” Wzgórzu Panieńskim”, ulicę Podgórną, XIX-wieczny budynek sądu oraz ulicę Tumską z secesyjnymi kamienicami.  Zwiedzilismy Archikatedrę Gnieźnieńską znajdującą się przy Wzgórzu Lecha, Konfesję św. Wojciecha znajdującą się wewnątrz katedry. Nie zapomnieliśmy też o pomniku Bolesława Chrobrego i Pałacu Prymasowskim.

  Następnie mieliśmy małą przerwę na posiłek. Zwieńczeniem wycieczki była niezapomniana wizyta w Fabryce Bombek. Zwiedzaliśmy  sale, gdzie na wyciągnięcie ręki zobaczyliśmy proces powstawania bombek choinkowych. Sprawdziliśmy czym jest: “dmuchalnia”, “srebrzalnia”, “lakiernia” oraz “dekoracja”. Poznaliśmy największe tajniki i techniki stosowane przy ręcznej dekoracji bombek.  Po czym sami wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych dekorowania bombek, które spakowane zabraliśmy do domu. Na zakończenie każdy otrzymał przepięknie udekorowaną bombkę , z własnym brokatowym imieniem i cudowną zimową scenerią.

    Kiedy wróciliśmy do szkoły była godzina 15.30....czas szybko minął, a my byliśmy lekko zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

  Klasy ,które brały udział w wydarzeniu :

  4b z wychowawcą p. M. Szymczak

  4c z wychowawcą p. B. Pezacką

  7b z wychowawcą p. D. Siewkowską

  Oraz opiekunowie: p. H.Poczobutt ,                                                            p. D. Szaruga

  Wycieczka została zorganizowana przez  Biuro Usług Turystycznych MARIA w Wągrowcu 

 • ZAPROSZENIE
 • ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...

   Dzisiaj był wspaniały dzień w klasie 1b. Dzieci z wielka radością wykonywały ozdoby choinkowe z masy solnej😃

 • Mikołajkowa niespodzianka

  Z okazji mikołajek uczniowie klasy 2a, pod kierunkiem Pani Anny Wilczyńskiej przygotowali i zaprezentowali  dla swoich młodszych koleżanek i kolegów przedsawienie do bajki "Szewczyk Dratewka". Mali widzowie z zaciekawieniem oglądali prezentację i nagrodzilili aktorów brawami.

 • Mikołajki

  Ho, ho, ho! Idą święta, każda buzia uśmiechnięta.... 6 grudnia dla uczniów klas 0 - 3 był pełny wrażeń. Dzieci wzięły udział w mikołajkowych warsztatach, podczas których własnoręcznie ozdabiały bombki choinkowe. Do każdej klasy zawitał Mikołaj z prezentami. W całej szkole było słychać wesoły smiech dzieci i mikołajkowe piosenki :):):)

 • Mikołajki

     6 grudnia to data, którą zna każde dziecko. W tym dniu Święty Mikołaj obdarowuje wszystkich słodkimi upominkami.

     Zwyczaj ten związany jest z osobą świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim       i potrzebującym.

  W naszej szkole mikołajki już na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń. W tym roku również  z tejże okazji nie zabrakło śmiechu, radości i zabawy. Uczniowie przyszli w mikołajkowych czapkach , niektórzy ubrali czerwone stroje, dzięki czemu w klasach i na korytarzach zrobiło się wesoło i kolorowo. Tego dnia nikt nie był pytany, nie było również sprawdzianów ani kartkówek.

  W szkole pojawił się również Święty Mikołaj, który wraz ze swoją świtą, odwiedził wszystkie klasy i obdarowywał uczniów prezentami. Każdy mógł poczuć atmosferę zbliżających się świąt. 

 • Dzień Pluszowego Misia

  25 listopada uczniowie klas 0 - 3 obchodzili Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki. Każda klasa świętowała w swojej sali. Dzieci obejrzały prezentacje multimedialne  opowiadające historię pluszowego misia, wykonały plakaty  oraz wykololorowały zakodowane misie, rozwiązywały także quizy o bohaterach tego dnia. Na przerwach bawiły się przy wesołych piosenkach o misiach. W tym dniu w naszej szkole było bardzo wesoło.

 • To Mnie Kręci, To Lubię - konkurs foto

  Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęcia, pokazującego, to, co jego autor lubi w szczególny sposób. Może to być bliska osoba, domowy pupil, hobby, przedmiot, miejsce, czynność, czy sytuacja… Liczymy na pomysłowość, wrażliwość i poczucie humoru uczestników konkursu.

  To od Was  zależy, co zechcecie przedstawić na swoich fotografiach.

  Główne zasady konkursu:

  1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie naszej  szkoły

  2. Uczestnik konkursu może zgłosić do konkursu maksymalnie trzy prace fotograficzne.

  3. Aby wziąć udział w konkursie należy  wykonane zdjęcia przesłać drogą elektroniczną na adres: fototeka21@gmail.com, (w tytule podać imię i nazwisko oraz klasę)  w terminie od 22 listopada do 2 grudnia  2021 r.

  4. W konkursie przewidziano nagrody.

  5. Ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród odbędzie w 3 tygodniu grudnia na oficjalnym podsumowaniu zajęć fotograficznych w naszej szkole.

   

  Wszystkie pytania należy kierować do opiekunów konkursu:

   p. Renaty Pulikowskiej,  p. Marzenny Lulka oraz p. Doroty Pater

 • Fotograficzny spacer po Bydgoszczy
  10.11.2021

  Kolejne spotkanie grupy fotograficznej z naszej szkoły za nami. W środę uczestniczyliśmy w  wycieczce po Bydgoszczy. Szukaliśmy piękna w otaczjącym nas świecie i uwiecznialiśmy je w fotografii. W Bydgoszczy nie jest to trudne, przecież nasze miasto wojewódzkie jest w tej chwili jednym z piękniejszych miast w Polsce. Odwiedziliśmy nowo otwarte Młyny Rothera na wyspie młyńskiej gdzie obejrzeliśmy wystawę znanego fotografika Chris Niedenthal. Kolejny etap to sama wyspa młyńska z pięknie wkomponowaną rzeką w krajobraz miasta. Katedra z urokliwymi kolorami, sklepieniami,  rynek miasta oraz zwiedzanie i warsztaty w muzeum fotografii. Kolejna przygoda z fotografią pozwoliła dostrzec w  naszej przestrzeni piękno które uwypukla światło, cień. Grupa młodych fotografów bierze udział w zjęciach pozalekcyjnych pn "widzialne i niewidzialne"  które są dofinansowane przez Gminę Kcynia. Świetna grupa młodych ludzi ich młodzieńcze spojrzenie na świat doskonała pogoda oraz humory, które dopisywały wszystkim również  opiekunom wycieczki pani D. Pater, M. Lulka oraz R. Pulikowska spowodowały że wyprawa ta pozostanie na długo w naszych wspomnieniach. 

 • Co to jest Niepodległość?

     "Co to jest Niepodległość teraz wiem już na pewno....,każde dziecko dziś woła to polski dom, polska szkoła ".

     10 listopada 2021 w naszej szkole w budynku na ulicy Bolesława Pobożnego wszyscy uczniowie przybyli do szkoły odświętnie ubrani , każdy z przypiętą rozetką .Już od wczesnych godzin porannych w czasie przerw płynęła muzyka, ale inna niż zwykle, tym razem były to pieśni i piosenki patriotyczne.

     Tuż przed godziną 11 wszyscy zebraliśmy się na płycie boiska aby utworzyć żywą flagę o barwach biało-czerwonych .Następnie pan Dyrektor powiedział kilka słów o Hymnie Narodowym " Mazurku Dąbrowskiego".

    O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna odśpiewała Hymn Polski. Po czym rozeszliśmy się do klas. Wtedy do pracy przystąpiła komisja konkursowa, która oceniła przygotowane przez klasy konkurencje, a mianowicie:

  • Niepodległościowy fragment kamiennego ogrodu

  • Galerię wybitnych Polaków

  • Wydarzenie z dekady po roku 1918

  • Rozetki

     Wszystkie klasy wywiązały się z zadań im powierzonych nieomal w 100% .Komisja miała nie lada "twardy orzech do zgryzienia".Po konsultacjach przyznano nagrody:

  I miejsce klasa 8b

  II miejsce klasa 4b

  III miejsce klasa 5b

  Uczniowie tych klas otrzymali słodkie nagrody.

  Nad organizacją tego dnia czuwał Samorząd Uczniowski z opiekunem Marleną Szymczak

                                                                                               

   

   

 • Drogi do wolności-103 rocznica odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny.

  Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości Narodowej klasa 7b z wychowawcą p.Dobromiłą Siewkowską oraz chórem szkolnym przygotowali montaż słowno-muzyczny pt. "Drogi do wolności",ktory jest dostępny pod linkiem:

  https://drive.google.com/file/d/1K4ImYN3vWt9_1iUozlfxFX8VJfwei9p-/view?usp=sharing

 • Spotkanie z absolwentami

  Żywa lekcja doskonalenia zawodowego oraz warsztaty fotograficzne z zaproszonymi gośćmi już za nami. W piątek 5.11.2021 r. w naszej szkole gościliśmy czterech absolwentow naszej szkoły byli to: Magda Kieca uczennica Liceum plastycznego w Bydgoszczy, Zosia Krzyżanowska studentka Uniwersytetu Artystyczny(ASP) w Poznaniu, Dominik Krzeszewski student Filmoznastwa na UAM w Poznaniu oraz Stanisław Dąbrowski student ekonomii na UMK w Toruniu oraz Szkoły filmowej w Łodzi. Nasi goście opowiedzieli nam o swoich pierwszych życiowych(zawodowych) wyborach, zareklamowali swoje szkoły średnie oraz wyższe. Po spotkaniu  zainteresowani uczniowie oraz członkowie szkolnych warsztatów fotograficznych pod okiem młodych fachowców wykonali zdjęcia przygotowanej wcześniej martwej natury oraz uzyskali konstruktywne uwagi dotyczące swoich prac. Spotkanie prowadziła pani Renata Pulikowska a nad przebiegiem spotkania czuwały panie Dorota Pater oraz Pani Marzenna Lulka. Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas.

strona: