• DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASACH 0 - 3

     • Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Młodsi uczniowie naszej szkoły przynieśli swoich mięciutkich ulubieńców,  podczas przerw tańczyli do piosenek o misiach, w klasach wysłuchali historii pierwszego misia oraz wykonali portrety tej popularnej maskotki. W miłej atmosferze minął nam ten szczególny dzień.

     • Andrzejki klas 0 - 3

     • Czwartkowe popołudnie młodsi uczniowie naszej szkoły spędzili na andrzejkowej dyskotece. Wspaniałą zabawę poprowadził  dj i animator  Pan Marcin Gąsiorowski z synem. Dzieci mogły zakupić słodkości w kawiarence zorganizowanej przez rodziców, jednak szczególnym powodzeniem cieszyły się hod dogi. Dyskotekowa atmosfera udzieliła się wszystkim, a nasi uczniowie świetnie się bawili.

     • Podsumowanie projektu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych”.

     • W poniedziałek odbyło się podsumowanie projektu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych”. Spotkanie odbyło się w niezwykłej scenografii, która miała oddać klimat wcześniejszych spotkań. Uczniowie także wczuli się w tropikalny klimat i choć na krótko znaleźliśmy się na tropikalnej wyspie. Króciutko przypomnieliśmy nasze spotkania, zrobiliśmy mini quiz wiedzowy między grupami. Rozstrzygnięto także konkursy fotograficzny i kreatywny, które towarzyszyły projektowi. Nadszedł czas także na podziękowania. Kolejna część była mniej oficjalna. Był to czas na niezwykłe zdjęcia i czas wspólny z grami. Dziękuję uczestnikom projektu za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas!

    • Przyroda klasa 4
     • Przyroda klasa 4

     • Klasy czwarte pod opieką p. Marzeny Kieca poznawali składniki pogody. W ramach utrwalenia wiadomości uczniowie przygotowali i prezentowali własną prognozę pogody! Brawa za pomysły i twórcze działanie!

     • Koncert bydgoskich filharmoników

     • 17 listopada dla uczniów klas 0 – IV rozpoczął się  spotkaniem z muzykami z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, pierwszym z tego cyklu. Koncert był podsumowaniem minionego Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie mieli okazję usłyszeć patriotyczne melodie między innymi  „Ułani, ułani”, czy „My Pierwsza Brygada”. Nie zabrakło  dźwięków „Mazurka Dąbrowskiego”, który został wspólnie odśpiewany przez wszystkich zebanych. Prowadząca aktywizowała uczniów  do wypowiedzi dotyczących symboli narodowych i faktów historycznych  odnoszących się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie ku uciesze nauczycieli popisali się wszechstronną wiedzą. Z niecierpliwością czekamy na kolejne grudniowe muzyczne spotkanie, które wprowadzi nas w magiczny klimat Świąt Bożego Narodzenia.

    • Dzień Czystego Powietrza.
     • Dzień Czystego Powietrza.

     • 14 listopada obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Nasza szkoła również uczestniczyła w manifestacji na rzecz uświadamiania, jak ważne jest dbanie o otaczającą przyrodę i środowisko i podejmowanie starań, by oddychać coraz lepszym powietrzem. Nasi uczniowie przystąpili do  konkursu plastycznego na ekobaner, oraz do indywidualnego konkurs plastycznego dotyczącego segregacji odpadów. Na rynku stanęły też "mobilne płuca". Płuca przez 2 tygodnie będą mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza. Społeczność uczniowska wypowiedziała także słowa deklaracji ekologicznej zobowiązując się m.in. do dbania o otaczającą przyrodę. 

     • Lapbook z okazji Święta Niepodległości...

     • Lapbook czyli dosłownie„książka na kolanach" to forma zaprezentowania informacji na dany temat. Ma postać teczki tematycznej zawierającej ilustracje, opisy, zdjęcia, rysunki, krzyżówki, umieszczone w kieszonkach lub na przyklejanych karteczkach, harmonijkach. W ten sposób uczniowie klasy 2b pod kierunkiem Barbary Piątkowskiej przyswoili sobie wiadomości na temat odzyskania niepodległości przez Polskę.

     • W hołdzie Niepodległej Polsce....

     • 10 listopada uczniowie klas 0 - 4 wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klasy 2 c pod kierunkiem Pani Wiktorii Staszak. Zebranych zachwycił międzyinnymi  śpiew drugoklasistów. Uczniowie pięknie zaśpiewali szereg wzruszających pieśni patriotycznych. Na koniec uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły Pan Michał Poczobutt, który zachęcił uczniów do czynnego udziału w obchodach tego narodowego święta wraz z rodzicami i dziadkami.

     • Świętujemy Niepodległość!

     • Dnia 10 listopada uczniowie klas 5-8 brali udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Świętowali radośnie, dumnie i we wspólnocie 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narratorzy z klas 5c i 7a przedstawili nam zarys historyczny tego wydarzenia. Chór szkolny zaśpiewał wzruszające pieśni patriotyczne. Z kolei delegacje wszystkich klas zmierzyły się z quizem historycznym, który ugruntował naszą wiedzę na temat historii Polski.

     • Pieprz i wanilia – szlakiem roślin tropikalnych

     • „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych” prowadzone przez p. Marzenę Kieca. Tym razem przenieśliśmy się w tropiki za sprawą wirtualnej rzeczywistości z pomocą okularów VR, które pozyskała szkoła w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Zawędrowaliśmy do Brazylii, Tanzanii, na Madagaskar…. Wędrowaliśmy po egzotycznych bazarach jak i podziwialiśmy niezwykłe krajobrazy lasów tropikalnych. Był to dzień pełen wrażeń. 

     • Kawiarenka dla Natalki!

     • Dnia 28 października w naszej szkole, przy ulicy Wyrzyskiej i przy ulicy Pobożnego odbyła się kawiarenka dla Natalki. Zebrane pieniążki w kwocie 8622,17 zł jeszcze dziś trafiły na konto internetowej zbiórki - fundacji siepomaga! Kawiarenka była otwarta w godzinach od 7.00 do 12.00. Można było zakupić ciasta, babeczki, rogale, pizzerinki, napoje, wafelki, ręcznie wykonaną biżuterię. Wszystko dzięki aktywności rodziców, uczniów, nauczycieli, obsłudze szkoły . Organizatorzy dziękują wszystkim za wsparcie, w szczególności rodzicom, firmie Oskard, p. Anecie Miszewskiej za wspaniałą biżuterię. Dyrekcja szkoły dziękuje bardzo za współpracę wszystkim zaangażowanym osobom!

    • Główna nagroda- wyjazd do escape room. Zespoły zrealizowały nagrodę konkursu „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”.
     • Główna nagroda- wyjazd do escape room. Zespoły zrealizowały nagrodę konkursu „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”.

     • 24 października 2022 r. zwycięskie drużyny ze szkół: Dziewierzewa, Mycielewa, Palmierowa oraz Kcyni, pojechały do Bydgoszczy zrealizować główną nagrodę. Główna nagroda to  pobyt w escape room.

           Escape roomy dają możliwość przeniesienia się w inny świat, taki, który znamy z filmów lub gier komputerowych. Gracz trafia w wir przygód, musi rozwiązywać zagadki, czasem bardzo trudne, współdziałać z innymi i przede wszystkim wydostać się z pokoju w określonym czasie.

           „Legenda miecza”, „Nautilus: Podmorska Przygoda”,  „Plan na włam”, „Cela nr 4”. - tak nazywały się pokoje do których trafili nasi laureaci.

           Gra w Escape Roomie rozwija najważniejsze umiejętności XXI wieku, komunikacja - zdolność dzielenia się pytaniami, pomysłami i rozwiązaniami w zespole, współpraca - efektywna praca z innymi uczestnikami, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie osób o odmiennym punkcie widzenia, krytyczne myślenie — zdolność do rozwiązywania problemów i podejmowania właściwych działań; umiejętność spojrzenia na zadanie z innej, nowej perspektywy, kreatywność — wymyślanie nowych, nieoczywistych, rozwiązań. Umiejętność stosowania różnych metod przy osiąganiu celów.

      Udało się!!!.  Wszystkie grupy pracowały zgodnie, komunikując się współpracując i oczywiście kreatywnie myśląc.  Bawiąc się zdobywano bardzo ważne umiejętności w życiu.

      Przypomnijmy zwycięscy Konkrsu „Jan Czochralski – człowiek z Kcyni” to szkoły z:  z Dziewierzewa w składzie: A. Nowaczewska, S. Kubalewski, Z. Urbaniak, K. Sokołowski, D. Rak z  Palmierowa w składzie: J. Kowalska, N. Nowicka, A. Orzoł, M. Demska, K. Guzek z Mycielewa w składzie: R. Jaszak, O. Stypczyńska, R. Socha, F. Brzykcy, M. Jaszak oraz Kcyni w składzie: N. Cyganek, M. Borowska, B. Chruściński, Mikołaj Matuszak, F. Marczak. Konkurs ten został dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach III edycji konkursu grantowego „Dzieci kapitana Nemo” w kwocie 15000zł.  Część tej kwoty przeznaczono na realizację  pierwszego etapu tego konkursu tj. zakup inteligentnych robotów edukacyjnych za pomocą, których uczniowie poznają tajniki programowania.  Pozostała część przeznaczona była na realizację II etapu projektu czyli  konkurs o Janie Czochralskim oraz nagrodę główną wyjazd do escape room.


      ​​​​​​​

     • Dla zdrowia….

     • Uczniowie klasy 2b promują zdrowe odżywianie. Dziękt kuchennym przyborom ze Szkolnego kącika kulinarnego oraz  owocowych i warzywnych darów jesieni wykonali smaczne, pelne witamin salatki, które z wielkim apetytem wspólnie zjedli.

    • Międzyszkolny Gminny Konkurs „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”- rozstrzygnięto
     • Międzyszkolny Gminny Konkurs „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”- rozstrzygnięto

     • Zwycięskie drużyny to kolejno drużyna z Dziewierzewa w składzie: A. Nowaczewska, S. Kubalewski, Z. Urbaniak, K. Sokołowski, D. Rak z  Palmierowa w składzie: J. Kowalska, N. Nowicka, A. Orzoł, M. Demska, K. Guzek z Mycielewa w składzie: R. Jaszak, O. Stypczyńska, R. Socha, F. Brzykcy, M. Jaszak oraz Kcyni w składzie: N. Cyganek, M. Borowska, B. Chruściński, Mikołaj Matuszak, F. Marczak.

      Oprócz zmagań z 19 pytaniami dotyczącymi życia i osiągnięć Jana Czochralskiego, uczniowie mieli do przejścia wirtualny spacer po Kcyni, po miejscach w których przebywał profesor z równoczesnym rozwiązywaniem zagadek logicznych.

      W przerwach pomiędzy etapami konkursu uczniowie, którzy w miesiącach wrzesień, październik uczestniczyli w zajęciach z robotyki, które prowadziły nasze panie informatyk p. R. Pulikowska oraz N. Żychlińska, zaprezentowali zgromadzonym możliwości genibotów oraz microbitów.

      Uczestnicy mieli okazję zobaczyć 2 krótkie filmy dotyczące  życia profesora oraz posłuchać krótkiej opowieści dyrektora szkoły p. M. Poczobutta. Gościem specjalnym tego spotkania była prawnuczka profesora p. Ewa Hałas.

      Zawodnicy w przerwach mogli skorzystać z  przygotowanej kawiarenki, gdzie oprócz ciast, owoców serwowano również herbatę oraz kawę dla opiekunów. Główną nagrodą dla zwycięskich zespołów jest wyjazd do escape room - wyjście awaryjne do Bydgoszczy 24 października o czym przypomniała p. dyrektor A. Doiczman.

      Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga pogratulował wszystkim zawodnikom  zaangażowania  oraz koordynatorom projektu ciekawego pomysłu i realizacji.

      Przypomnijmy, konkurs ten jest dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach III edycji konkursu grantowego „Dzieci kapitana Nemo” w kwocie 15000zł.  Część tej kwoty przeznaczono na realizację  pierwszego etapu tego konkursu tj. zakup inteligentnych robotów edukacyjnych za pomocą, których uczniowie poznają tajniki programowania.  Pozostała część przeznaczona była na realizację II etapu projektu czyli  konkurs o Janie Czochralskim oraz nagrodę główną wyjazd do escape room.

     • OWOCOWE SPOTKANIE Z CYKLU "PIEPRZ I WANILIA-SZLAKIEM ROŚLIN"

     • W minionym tygodniu  spotkaliśmy się ponownie w ramach programu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych”. Tym razem nasze spotkanie dotyczyło owoców egzotycznych oraz roślin z których powstają dwa popularne napoje: kawa i herbata.  Na początku zajęliśmy się rozpoznawaniem owoców i poznaniem ciekawostek na temat ich pochodzenia i uprawy.  Podczas spotkania uczestnicy komponowali swoje herbatki z wybranymi przyprawami.   Dalsza część spotkania polegała na degustacji i poznawaniu smaków, zapachów i budowy owoców. Nasze spotkania umilała muzyka odgłosów z tropików. To były smakowite spotkania!

      Przygotowała: Marzena Kieca

     • Święto Edukacji Narodowej

     • Uczniowie klasy III B pod czujnym okiem wychowawczyni p. Jolanty Soja i p. Patrycji Chojeckiej przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      Na początku powitała wszystkich p. Arleta Różańska. Następnie prowadzący dzisiejszy koncert życzeń Nina Jurek i Adam Pezacki wraz z swoimi kolegami zabrali nas w wspaniałą muzyczną podróż. Przeplatane życzenia wraz z pieknie wykonywanymi utworami zrobiły niesamowite wrażenie na uczestnikach koncertu. Klasa III B całkiem zasłużenie zebrała wielkie brawa.Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Aleksandra Kubiak, która podziękowała za tak pięknie przygotowaną uroczystość, podkreślając za słowami ostatniej piosenki "Co może mały człowiek", że dziś uczniowie pokazali "CO MOŻE MAŁY CZŁOWIEK"

      W Szkole Podstawowej w Kcyni przy ul.Pobożnego dzień rozpoczął się uroczystym apelem. Na początku przemówiła dyrektor p. Aleksandra Doiczman, która powitała wszystkich pracowników szkoły oraz zacne grono uczniów. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy 8b: Julię Kordyś, Wiktorię Demską, Anne Kroll, Lilianę Kubalewską i Emilię Dziewieczyńską pod kierownictwem p.Marleny Szymczak .Całości wtórował chórek szkolny pod opieką p. Dobromiły Siewkowskiej. Można było usłyszeć piosenki śpiewane solo min przez Nadię Gracjalną, Antoninę Goszka, Aleksandrę Łuszczyńską. Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od Samorządu Szkolnego pod opieką p. Marleny Szymczak własnoręcznie wykonany bukiecik róż z życzeniami

    • Matematyka schowana w escape room oraz kodach QR-#laboratoriaprzyszłości
     • Matematyka schowana w escape room oraz kodach QR-#laboratoriaprzyszłości

      • Matematyka inaczej. Zazwyczaj królowa nauk matematyka kojarzy się z nudnymi zadaniami i trudnymi obliczeniami. Matematyczny Escape Room oraz kodowanie QR udowadnia, że nauka matematyki może być fascynującą przygodą i świetną rozrywką. Właśnie dzisiaj uczniowie klas 6 wykorzystując tablety pokonywali kolejne zagadki escape roomowe, powtarzając jednocześnie działania na ułamkach. Klasy 5 natomiast skanując kody QR powtarzali działania pisemne na liczbach naturalnych. Przypomnijmy że  #laboratoriaprzyszłości to inicjatywa edukacyjna, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań oraz w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. Następne lekcje już tuż tuż.

     • Wycieczka do Osieka!

     • 6 października 2022 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami p.A Wilczyńską i p.J.Soją oraz z p.P.Chojecką i p.H.Koniec wybrali się na wycieczkę do Osieka. Uczniowie poznali tam czynności gospodarcze oraz tradycyjne rzemiosło. Z zainteresowaniem oglądali stare drewniane budynki, zagrody, szkołę wiejską, kuźnię, kościół, stodołę i studnię oraz inne obiekty. Z dużym zaciekawieniem słuchali jak dawniej kiszono kapustę, robiono powidła, wytwarzano domowe krówki, wykonywano omłot zboża czy mędlono len. Dużo przyjemności dostarczyła każdemu przejażdżka bryczką, degustacja krówek oraz zakup pamiątek, szczególnie zabawek wykonanych z drewna lub gliny. Ten jesienny, słoneczny dzień dostarczył dzieciom wielu wspaniałych wrażeń.

     • Kawiarenka!

     • Drodzy Rodzice!

      Zwracamy się do Was z informacją i prośbą o wsparcie kawiarenki szkolnej która odbędzie się 28 października w naszej szkole - w obu budynkach.  Kawiarenka będzie przyświecała szczytnemu celowi pomocy naszej szkolnej koleżance Natalii Kalka z klasy 6c. Natalkę czeka poważna operacja, która musi odbyć się w najbliższym czasie.  Rodzice Natalki zorganizowali zbiórkę poprzez Fundacje Siepomaga. Jak w wielu przypadkach  czas jest tutaj istotny. Zachęcamy do zerknięcia na stronę aukcji i w miarę możliwości o wsparcie i przekazywanie informacji dalej. Link poniżej.https://liblink.pl/kZUKcW93AmZ naszej strony wraz z uczniami organizujemy kawiarnie szkolną, z której dochód zostanie wpłacony na konto fundacji dla Natalii.W szkolnej kawiarence chcemy sprzedawać domowe wypieki, napoje w kartonikach, owoce, drobne przekąski.  Liczymy na Państwa współpracę.Uczniowie w tym dniu będą mogły zakupić słodkości podczas przerw.  Prosimy o informację osoby, które  zechciałyby upiec ciasta lub dostarczyć inne produkty do naszej kawiarenki.  Czekamy na wiadomość do 13 października. Informacje prosimy wysyłać do wychowawców klas.Za pomoc i otwarte  serca serdecznie dziękujemy!Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami p. M. Szymczak, D. Siewkowską, N. Żychlińską,  M. Kiecą

     • Wyjątkowa lekcja historii!

     • 7 października klasa 8 c pod opieką p. Natalii Żychlińskiej uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez p. Justynę Makarewicz z UM w Kcyni. Pani Makarewicz zabrała nas w różne miejsca związane z pierwszymi miesiącami II wojny światowej w Kcyni. Opowiedziała nam o regionalnych bohaterach, wspomnieniach ludzi żyjących w tamtym czasie, ale również o codziennym życiu mieszkańców. Wróciliśmy do domów natchnieni nową wiedzą i przemyślaniami, o tym, czym jest dla człowieka wojna, jak trudnym jest przeżyciem i jak ważne jest zachowanie tożsamości narodowej.