Szkoła Podstawowa w Kcyni

 

Nawigacja

 • Zielona szkoła w Tleniu
 • WITAJ MAJ 3 MAJ

  29 kwietnia klasy IV-VIII brały udział w apelu z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Narratorzy: Jakub i Kasia z VIII b wprowadzili wszystkich w temat, przedstawiając najistotniejsze i interesujące fakty o Konstytucji 3 Maja oraz okolicznościach jej uchwalenia. W przerwach miedzy odczytami uczniowie z klas IV-VII śpiewali pieśni patriotyczne, te znane i mniej znane, te radosne i pełne powagi. Rozdano również nagrody w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Konstytucji 3 Maja. 

  Najlepsze wyniki osiągnęli: 

  Jan Danielewicz, Jakub Wiącek - klasa V a

  Jakub Makarewicz, Michał Błaszczykiewicz - klasa VII c

  Wiktor Duliba, Weronika Kowalczyk - klasa VIII b

  Magdalena Jankowska, Amelia WItczak - klasa IV a

  Jakub Walentowski, Marta Maciejewska - klasa VIII a

   

   

 • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI

  Dnia 29 kwietnia w SP im. Jana Czochralskiego odbyła się uroczystość z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja. Apel przygotowały klasy 2 a i 3 a z wychowawczyniami p. A. Wilczyńską i M. Olszak. Montaż słowno- muzyczny uwieńczył taniec z szarfami do Poloneza Ogińskiego. Na uroczystość przybyło liczne grono rodziców. Dziękujemy i życzymy udanej majówki:)

  materiał - M. Olszak

 • Warsztaty z arteterapii

  27 kwietnia klasy 3- cie uczestniczyły w. zajęciach z artterapii. Zajęcia prowadziła p. Agnieszka Raczyńska- koordynator regionalny Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy " Flandria". Uczniowie wykonali piękne serduszka zdobione metodą decoupage.

  tekst i zdjęcia - Małgorzata Olszak

 • Akcja "Żonkile" w naszej szkole

  W dniach od 26 do 27 kwietnia odbyły się w klasach VII-VIII wyjątkowe lekcje historii. Naszym gościem była p. Justyna Makarewicz, która jest głównym koordynatorem akcji "Żonkile" w Kcyni. Akcja ta upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, ich codziennego życia  w tamtych okrutnych czasach. Celem akcji było też zwiększenie świadomości uczniów na temat mechanizmu wykluczenia. Zajęcia poprzedzone były przygotowaniem żółtego, papierowego żonkila - symbolu związanego z tą akcją .

 • DZIEŃ PATRONA

   

  22 kwietnia uczniowie klas 0 – 3 uczcili  patrona naszej szkoły – Jana Czochralskiego. Wspomnienie o życiu i dokonaniach tego wielkiego uczonego i wynalazcy przekazały dzieciom wychowawczynie podczas lekcji. Uczniowie odwiedzali także ”Salę pamięci i dorobku profesora Jana Czochralskiego”, która mieści się w naszej szkole. Z wielkim zaciekawieniem dzieci obserwowały doświadczenia chemiczne przeprowadzane w sali gimnastycznej przez Panią Violettę Urban, która także była organizatorką tego dnia. Podczas doświadczeń dzieci mogły dowiedzieć się min. jak nadmuchać balon bez „dmuchania w niego”, czy też jak domowym sposobem wywołać erupcję wulkanu. Podczas doświadczeń Pani Violetta podpowiedziała jak można wykorzystać ogólnodostępne produkty takie jak: olej roślinny, sodę oczyszczoną, barwniki spożywcze, ocet, wodę i zabawić się w chemika, oczywiście pod okiem dorosłych. Punktem kulminacyjnym tego dnia było ogłoszenie wyników konkursów związanych z postacią Jana Czochralskiego. Honorowym gościem była Pani Anna Zielińska – wnuczka naszego patrona, która brała udział w pracach komisji konkursowych i wraz z Panem Dyrektorem Michałem Poczobuttem i Panią Wicedyrektor Aleksandrą Kubiak wręczała dyplomy i nagrody, wyróżnionym uczniom. Poniżej przedstawione są wyniki konkursów, których organizatorami były Panie: Violetta Urban – Konkurs Fotograficzny na  sobowtóra Jana Czochralskiego – „Odszukaj w sobie Jana Czochralskiego” i Panie Barbara Piątkowska i Anita Wesołowska – Bałka – Konkurs plastyczny „Kcynia miasto Jana Czochralskiego pod honorowym patronatem Pań: Anny Zielińskiej i Ewy Falender
  - wnuczek patrona naszej szkoły. Dzień minął w miłej i owocnej atmosferze.

  WYNIKI KONKURSÓW:

  Konkurs fotograficzny

  Klasy 0

  I miejsce - Mikołaj Mochocki

  II miejsce -  Oliwier Majchrzak

  III miejsce - Wiktor Lizak

  Klasy I

  I miejsce -  Maja Sobucka

  II miejsce -  Aleksanda Papuga

   III miejsce -  Oliwia Szczukowska

  Klasa II

   I miejsce  - Wojciech Majchrzak

   II miejsce -  Marcin Banach

   III miejsce -  Patrycja Wiśniewska

   Wyróżnienie - Nina Jurek, Adam Pezacki

  Klasy III

  I miejsce -  Bartosz Wrzyszcz,

   II miejsce -  Patryk Winiaszewski

   

  Konkurs plastyczny

  Klasy I

  I miejsce  –  Wiktoria Piątkowska

  II miejsce  –  Kamila Musiał

  III miejsce  –  Aniela Czudżak

  Wyróżnienie  –  Aleksandra Papuga

  Klasy II

  I miejsce  –  Zuzanna Dalka

  II miejsce  –  Julia Marks

  III miejsce  -  Jakub Pawlak

  Wyróżnienie  –  Alicja Białowąs

  Klasy III

  I miejsce  –  Zofia Andrzejewska

  tekst - Barbara Piątkowska, zdjęcia - Barbara Sójko, Arleta Róóżańska, Maria Zawadzka

   

 • Uczciliśmy pamięć patrona szkoły profesora Jana Czochralskiego

     Od wczesnych godzin rannych 22 kwietnia 2022r. w klasach 4-8. rozpoczęliśmy obchody Święta Patrona prof. Jana Czochralskiego.

    Na początku wszyscy uczniowie obejrzeli film autorstwa Adama Chorążyczewskiego- „Jan Czochralski wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu”, zdobywcy I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „ Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”. W ten sposób przypomnieliśmy sobie życie i wielkie osiągnięcia wybitnego naukowca, a zarazem naszego Patrona.

     O godzinie 9.00 , delegacje klas wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udały sięna cmentarz w celu złożenia zniczy na nagrobku profesora Jana Czochralskiego.

    W tym samym czasie uczniowie rozpoczęli rozwiązywanie testu o Janie Czochralskim na platformie „Quizizz.com” . Nad przebiegiem testu czuwali uczniowie klasy 8b.

     W międzyczasie uczniowie przygotowali charakteryzację i scenografię osoby Jana Czochralskiego i jego miejsca pracy. Komisja , która sprawdzała pomysłowość, walory estetyczne i sztukę charakteryzacji była pozytywnie zaskoczona umiejętnościami uczniów W skład komisji wchodziły panie: Dobromiła Siewkowska, Renata Pulikowska i Marlena Szymczak.

     Około godziny 12.30 wszystko było jasne. Zwycięzcami konkursu na charakteryzację Patrona i scenografię miejsca pracy Jana Czochralskiego zostały trzy klasy zajmując ex aequo I miejsce :

  klasa 7b, klasa 7c i klasa 4a.

  Trzeba dodać ,że na wyróżnienie zasłużyły także klasy: 6a, 5b i 4b.

  Uczniowie w ramach nagrody otrzymali słodkie upominki.

    Test o Janie Czochralskim najlepiej napisał Franciszek Szczepański z klasy 8b, który otrzymał bon podarunkowy do księgarni Biss.

  Gratulujemy wygranych i życzymy dalszych sukcesów.

   

  Za wspólne świętowanie dziękujemy!

   

   

   

 • Wielkanocny czas w klasach 0-3

  13 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III b i III c z wychowawczyniami p. Barbarą Sójko i p. Violettą Urban przygotowali program artystyczny wprowadzający wszystkich w nastrój Świąt Wielkanocnych. Program rozpoczynała prezentacja multimedialna, która w sposób przystępny dla dzieci mówiła o istocie Świąt Wielkanocnych. Cały występ uczniów był wypełniony wierszami i piosenkami.  Nie zabrakło również tańczących, barwnych pisanek, wesoło podskakującego baranka, zajączków, kury oraz śmigusa-dyngusa. Na zakończenie zarówno wykonawcy, jak i dyrekcja szkoły złożyli wszystkim zebranym na apelu życzenia świąteczne.    Przygotowane przez dzieci przedstawienie obejrzeli przybyli do szkoły rodzice i goście z Ukrainy. W klasach czekał na dzieci tradycyjny "zajączek" przygotowany przez rodziców.

  tekst - V. Urban, zdjęcia - wychowawczynie klas

   

 • Powitanie wiosny w klasach 0-3

  21 marca 2022 r. witaliśmy w szkole wiosnę. Witaliśmy ją zdrowo i kolorowo, pod hasłem „ Śniadanie daje moc”. Wszystkie dzieci z klas 0-III przygotowywały zdrowe, pełne witamin śniadanie. Nauczyciele przeprowadzili z dziećmi doświadczenie polegające na barwieniu kwiatów. Była to dla dzieci lekcja jak duży wpływ na organizm ma to co spożywamy. W każdej klasie powstała plantacja rzeżuchy, która niebawem będzie zdrowym dodatkiem do uczniowskich kanapek. Duża atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęć w wiosennej fotobudce.  

  tekst - V. Urban

 • Oko na Kcynię w 760 urodziny

  Konkurs na nagrody za Projekty związane z jubileuszem 760-lecia Kcyni został rozstrzygnięty. Nasza szkoła przygotowała projekt pn: "Oko na Kcynię w 760 urodziny", którego koordynatorkami są panie Pulikowska, Żychlińska oraz Siewkowska.. Realizacja tego projektu potrwa do czerwca tego roku. W ramach tych działań przygotowano następujące konkursy:  1. Konkurs na pracę o Kcyni w języku angielskim, 2. Konkurs na opowiadanie  fantasy/science-fiction  " Kcynia w przyszłości". 3. Konkurs fotograficzny "Moje miasto w wolnym czasie". 4. Konkurs plastyczny "Kcynia-Moje miasto za 100 lat". 5. Konkurs muzyczny z okazji 760 lecia Kcyni.  W dniu obchodów urodzin w naszej szkole odbędzie się również gra miejska, escape roome oraz gry i zabawy zapomniane. Szczegłówo o konkursach w załącznikach. 

 • Warsztaty wielkanocne

     Dnia 5 kwietnia klasy czwarte z opiekunami wzięły udział w  warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez gospodarstwo agroturystyczne Agrodeo w miejscowości Godawy koło Gąsawy. .Miejscowość położona jest wśród lasów i jezior rejonu pałuckiego. Uczniowie w trakcie zajęć wykonali wielkanocne ozdoby (palmy, jaja techniką decupage, figury z gipsu). Realizowali się również kulinarnie, robiąc i dekorując mazurki.

   Wiele radości dało dzieciom obcowanie ze  zwierzętami (konie,koza, króliki,owce,osioł) oraz piękna  pogoda.

   Miłym zaskoczeniem była wata cukrowa, fontanna czekoladowa, które smakowały wyśmienicie.Nie zabrakło też ulubionych frytek i nugetsów.

  Największą atrakcją było jednak "rodeo" , które wywołało wiele emocji. Uczniowie mieli okazję pograć w bilard , piłkę i inne gry.

    Zapraszamy do fotorelacji z warsztatów

   

   

   

   

   

   

   

 • Maraton filmowy

     W  piątek  25.03.2022 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole pierwszy w tym roku „Maraton filmowy”. Uczestniczyli  w nim uczniowie z różnych klas 4-8.  Wspólnie obejrzeliśmy Shreka natomiast starsze klasy miały okazję obejrzeć film pt. Venom. Wieczór ten był nie tylko okazją do obejrzenia filmów, ale też  spotkaniem integracyjnym. Uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu w szkole w trochę odmienny sposób niż siedzenie w ławkach. Stąd też były poduszki, poduszeczki, kocyki, śpiwory, karimaty, przytulanki tak, aby każdemu było wygodnie. No i oczywiście obowiązywał luźny i wygodny strój co można zobaczyć na zdjęciach.Nie zabrakło też przekąsek – były pizze, chipsy, paluszki, popcorn, co kto lubi. W przerwach można było się powygłupiać i porozmawiać. Atmosfera była  więc cudowna...na pewno nie jest to ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole.

  Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział. No i do kolejnego.....

                                                                                                              Samorząd Uczniowski

                                                                                        

 • Prima aprylisowy dzień bez plecaka

    "Dzień Bez Plecaka" to ogólnopolska inicjatywa, która pozwala uczniom puścić wodze fantazji. Najczęściej organizowana jest pierwszego dnia wiosny lub jak w naszej szkole 1 kwietnia .Zabawa jest prosta - trzeba przyjść do szkoły ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba użyć... No właśnie, tutaj kreatywność może być ogromna!

    Uczniowie naszej szkoły pokazali że, za plecak równie dobrze może posłużyć sklepowy koszyk, dziecięcy wózek, parasol, a nawet... taczka!

    Zabawa - przy prezentacji swoich zastępczych "plecaków" - była przednia.

  ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ORAZ KRÓTKIEGO FILMIKU Z OKAZJI DNIA BEZ PLECAKA

   

 • Prima aprilis czyli świat na opak

  W klasie 1b w prima aprilis było bardzo wesoło.  Zadaniem uczniów było poszukanie arkusza papieru, na którym mięli  namalować świat na opak. Papier znaleźli przyklejony pod ławkami  Zajęciom towarzyszyło wiele emocji i śmiechu.

  tekst i zdjęcia - B. Piątkowska

 • Wojnie mówimy NIE

   

   

  Obejrzyj inscenizację muzyczną w wykonaniu naszych uczniów.

 • Rajd rowerowy

         W sobotę 26 marca, przy nie najgorszej wiosennej pogodzie, wybraliśmy się w męskim, siedmioosobowym składzie na pierwszą w sezonie wycieczkę rowerową. Wyruszyliśmy sprzed gminnego centrum kultury w stronę pobliskiej Żurawii. Po drodze obejrzeliśmy będącą w trakcie rozbudowy kcyńską oczyszczalnię ścieków. Po przekroczeniu mostku nad wiosennie wezbraną Kcynką wspięliśmy się na sąsiednie wzgórze morenowe na którym rozłożyła się wieś Żurawia. W dawnym parku podworskim ze smutkiem obejrzeliśmy ruiny zrujnowanego pałacu dawnych właścicieli Żurawii, niemieckiej rodziny von Bülow. Z Żurawii polną drogą przejechaliśmy przez Palmierowo i po przekroczeniu szosy Kcynia-Wągrowiec kolejną polną drogą dotarliśmy do niewielkiego lasu między Głogowińcem a Grocholinem. Po przejechaniu lasu naszym oczom ukazało się, na otwartej przestrzeni rozległego pola, wczesnośredniowieczne grodzisko, zabytek sztuki militarnej, dzieło naszych przodków z wieków średnich, które w niezłym stanie zachowało się do dnia dzisiejszego. Wracając do Kcyni zatrzymaliśmy się na chwilę na zarośniętym, nieczynnym od 1945 roku, małym cmentarzyku na którym spoczywają dawni niemieccy mieszkańcy Grocholina wyznania ewangelickiego. Szosą grocholińską, pokonawszy 15 km, wróciliśmy do Kcyni. Rajd zakończyliśmy turystycznym ogniskiem z kiełbaskami.  

  Tekst: Zbigniew Prusak

 • Wiosna tuż, tuż...

  Piątek 18 marca był bardzo radosnym i twórczym dniem dla uczniów klasy 1b. W związku ze zbliżającą się wiosną  we współpracy z rodzicami zorganizowane zostały zajęcia z edukacji plastycznej i przyrodniczej. Celem tych zajęć było rozwijanie inwencji twórczej podczas zespołowego ozdabiania doniczek, a także przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat sposobu sadzenia  i rozpoznawania wiosennych kwiatów.  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Klasa 1b jest gotowa, by powitać wiosnę!!!

  Tekst i zdjęcia – B. Piątkowska, zdjęcia - H. Koniec - Pezacka

 • Warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę

  Od czwartku 17.03 w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, trwają warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę. Termin „arteterapia” lub „artterapia” bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii. Jak wykazują badania, działania artystyczne dają większe pole do przepracowania własnych problemów w bezpiecznej atmosferze, rozwijając tym samym potencjał i kreatywność, ucząc rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji oraz komunikowania się z otoczeniem w sposób asertywny, w szacunku do siebie i innych. Ekspresja artystyczna powoduje w każdym człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego - oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, "puszczają" blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie.

  Zajęcia w klasach czwartych i piątych, prowadzi p. Agnieszka Ruczyńska „Stowarzyszenie Flandria”. Podczas warsztatów dzieci wyrażają emocje, głośno je nazywając, tworząc rękodzieło (tematem dzisiejszych zajęć był lew oraz świąteczny zajączek, które wykonane zostały przez uczniów przy użyciu różnych materiałów plastycznych).

  Działania z zakresu promocji zdrowia na 2022 r. odbywają się pod Patronatem p. Marka Szarugi Burmistrza Kcyni.

 • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

  W piątek 11.03 na zaproszenie Miłośników Przyrody w Laskownicy wzieliśmy udział  w marszu milczenia UCZNIOWIE SOLIDARNI Z UKRAINĄ. W pięknym słońcu dzieci i młodzież pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców z transparentami i flagami wyruszyli sprzed Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki na Rynek w Kcyni. Wśród przemawiających na spotkaniu głos zabrała również nasza koleżanka Zuzanna Dziewieczyńska, która jest przewodnicząca samorządu szkolnego(tekst na załączonym zdjęciu). Na zakończenie marszu  Burmistrz Kcyni i młody mężczyzna z Ukrainy zawiesili na budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni flagę Polski i Ukrainy. WOJNIE mówimy NIE

 • Na zakupach...

  Na lekcji matematyki w klasie 2a uczniowie uczyli się poprzez zabawę w sklep. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się odpowiednich zachowań społecznych, utrwalały wiadomości matematyczne dotyczące obliczeń pieniężnych. Zabawa w sklep pozwoliła im wcielić się w rolę dorosłych, a dzięki róznym akcesoriom zapewniła mnóstwo frajdy.

  tekst i zdjęcia - A. Wilczyńska

strona: