• OWOCOWE SPOTKANIE Z CYKLU "PIEPRZ I WANILIA-SZLAKIEM ROŚLIN"

     • W minionym tygodniu  spotkaliśmy się ponownie w ramach programu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych”. Tym razem nasze spotkanie dotyczyło owoców egzotycznych oraz roślin z których powstają dwa popularne napoje: kawa i herbata.  Na początku zajęliśmy się rozpoznawaniem owoców i poznaniem ciekawostek na temat ich pochodzenia i uprawy.  Podczas spotkania uczestnicy komponowali swoje herbatki z wybranymi przyprawami.   Dalsza część spotkania polegała na degustacji i poznawaniu smaków, zapachów i budowy owoców. Nasze spotkania umilała muzyka odgłosów z tropików. To były smakowite spotkania!

      Przygotowała: Marzena Kieca

     • Święto Edukacji Narodowej

     • Uczniowie klasy III B pod czujnym okiem wychowawczyni p. Jolanty Soja i p. Patrycji Chojeckiej przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej

      Na początku powitała wszystkich p. Arleta Różańska. Następnie prowadzący dzisiejszy koncert życzeń Nina Jurek i Adam Pezacki wraz z swoimi kolegami zabrali nas w wspaniałą muzyczną podróż. Przeplatane życzenia wraz z pieknie wykonywanymi utworami zrobiły niesamowite wrażenie na uczestnikach koncertu. Klasa III B całkiem zasłużenie zebrała wielkie brawa.Następnie głos zabrała dyrektor szkoły p. Aleksandra Kubiak, która podziękowała za tak pięknie przygotowaną uroczystość, podkreślając za słowami ostatniej piosenki "Co może mały człowiek", że dziś uczniowie pokazali "CO MOŻE MAŁY CZŁOWIEK"

      W Szkole Podstawowej w Kcyni przy ul.Pobożnego dzień rozpoczął się uroczystym apelem. Na początku przemówiła dyrektor p. Aleksandra Doiczman, która powitała wszystkich pracowników szkoły oraz zacne grono uczniów. Kolejnym punktem programu było przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy 8b: Julię Kordyś, Wiktorię Demską, Anne Kroll, Lilianę Kubalewską i Emilię Dziewieczyńską pod kierownictwem p.Marleny Szymczak .Całości wtórował chórek szkolny pod opieką p. Dobromiły Siewkowskiej. Można było usłyszeć piosenki śpiewane solo min przez Nadię Gracjalną, Antoninę Goszka, Aleksandrę Łuszczyńską. Na zakończenie wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od Samorządu Szkolnego pod opieką p. Marleny Szymczak własnoręcznie wykonany bukiecik róż z życzeniami

    • Matematyka schowana w escape room oraz kodach QR-#laboratoriaprzyszłości
     • Matematyka schowana w escape room oraz kodach QR-#laboratoriaprzyszłości

      • Matematyka inaczej. Zazwyczaj królowa nauk matematyka kojarzy się z nudnymi zadaniami i trudnymi obliczeniami. Matematyczny Escape Room oraz kodowanie QR udowadnia, że nauka matematyki może być fascynującą przygodą i świetną rozrywką. Właśnie dzisiaj uczniowie klas 6 wykorzystując tablety pokonywali kolejne zagadki escape roomowe, powtarzając jednocześnie działania na ułamkach. Klasy 5 natomiast skanując kody QR powtarzali działania pisemne na liczbach naturalnych. Przypomnijmy że  #laboratoriaprzyszłości to inicjatywa edukacyjna, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań oraz w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości. Następne lekcje już tuż tuż.

     • Wycieczka do Osieka!

     • 6 października 2022 roku uczniowie klas IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami p.A Wilczyńską i p.J.Soją oraz z p.P.Chojecką i p.H.Koniec wybrali się na wycieczkę do Osieka. Uczniowie poznali tam czynności gospodarcze oraz tradycyjne rzemiosło. Z zainteresowaniem oglądali stare drewniane budynki, zagrody, szkołę wiejską, kuźnię, kościół, stodołę i studnię oraz inne obiekty. Z dużym zaciekawieniem słuchali jak dawniej kiszono kapustę, robiono powidła, wytwarzano domowe krówki, wykonywano omłot zboża czy mędlono len. Dużo przyjemności dostarczyła każdemu przejażdżka bryczką, degustacja krówek oraz zakup pamiątek, szczególnie zabawek wykonanych z drewna lub gliny. Ten jesienny, słoneczny dzień dostarczył dzieciom wielu wspaniałych wrażeń.

     • Kawiarenka!

     • Drodzy Rodzice!

      Zwracamy się do Was z informacją i prośbą o wsparcie kawiarenki szkolnej która odbędzie się 28 października w naszej szkole - w obu budynkach.  Kawiarenka będzie przyświecała szczytnemu celowi pomocy naszej szkolnej koleżance Natalii Kalka z klasy 6c. Natalkę czeka poważna operacja, która musi odbyć się w najbliższym czasie.  Rodzice Natalki zorganizowali zbiórkę poprzez Fundacje Siepomaga. Jak w wielu przypadkach  czas jest tutaj istotny. Zachęcamy do zerknięcia na stronę aukcji i w miarę możliwości o wsparcie i przekazywanie informacji dalej. Link poniżej.https://liblink.pl/kZUKcW93AmZ naszej strony wraz z uczniami organizujemy kawiarnie szkolną, z której dochód zostanie wpłacony na konto fundacji dla Natalii.W szkolnej kawiarence chcemy sprzedawać domowe wypieki, napoje w kartonikach, owoce, drobne przekąski.  Liczymy na Państwa współpracę.Uczniowie w tym dniu będą mogły zakupić słodkości podczas przerw.  Prosimy o informację osoby, które  zechciałyby upiec ciasta lub dostarczyć inne produkty do naszej kawiarenki.  Czekamy na wiadomość do 13 października. Informacje prosimy wysyłać do wychowawców klas.Za pomoc i otwarte  serca serdecznie dziękujemy!Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami p. M. Szymczak, D. Siewkowską, N. Żychlińską,  M. Kiecą

     • Wyjątkowa lekcja historii!

     • 7 października klasa 8 c pod opieką p. Natalii Żychlińskiej uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przez p. Justynę Makarewicz z UM w Kcyni. Pani Makarewicz zabrała nas w różne miejsca związane z pierwszymi miesiącami II wojny światowej w Kcyni. Opowiedziała nam o regionalnych bohaterach, wspomnieniach ludzi żyjących w tamtym czasie, ale również o codziennym życiu mieszkańców. Wróciliśmy do domów natchnieni nową wiedzą i przemyślaniami, o tym, czym jest dla człowieka wojna, jak trudnym jest przeżyciem i jak ważne jest zachowanie tożsamości narodowej.

    • Wycieczka do Palmiarni w ramach projektu "Pieprz i wanilia - szlakiem roślin egzotycznych"
     • Wycieczka do Palmiarni w ramach projektu "Pieprz i wanilia - szlakiem roślin egzotycznych"

     •         W ramach projektu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych” 4 października wyruszyliśmy do Palmiarni w Poznaniu. Dwie grupy wraz z przewodnikami miały okazję zobaczyć jak rosną i wyglądają rośliny w różnych strefach klimatycznych. Przewodnicy opowiedzieli i zaprezentowali wiele ciekawostek. Mogliśmy także popróbować małe co nieco: cukier palmowy, ziarna kakaowca, chipsy bananowe. Podziwialiśmy rośliny, które były omawiane na wcześniejszych spotkaniach: wanilię, wawrzyn, cytrusy, drzewo cynamonowe. Widzieliśmy baobab, drzewo korkowe, rośliny owadożerne, daktylowce, palmy, bawełnę, kokosy, kawę, bananowce, drzewo kiełbasiane, drzewo korkowe ….. W gąszczu roślin ukryły się także zwierzęta: ryby, żółwie, ary. Nasza wędrówka miała także na celu rozwikłanie zadań, które uczestnicy otrzymali tuż przed przekroczeniem progu Palmiarni. Trwa także konkurs na zdjęcie – ciekawe ujęcie oglądanych roślin.

      Przygotowała: Marzena Kieca

     • Dzień Tabliczki Mnożenia - przygotowania

     • Przygotowania do Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole rozpoczęte. Oprócz znajomości tabliczki mnożenia uczniowie przygotowują się z  wiedzy z  figur płaskich. Wykorzystujemy  do tego okulary VR gdzie można w 3 wymiarze obejrzeć bryły i figury, pospacerować po boisku sportowym na którym przedmiotów - wielokątów odnajdziemy prawie w każdym sprzęcie sportowym .Następnie budowa wybranych modeli oraz prezentacja z omówieniem ich własności powinna zaprocentować na lekcjach geometrii. 

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

     •    28 września odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W szranki stanęli przedstawiciele  klas siódmych i ósmych.  W wyborach głosowali uczniowie klas od V do VIII. Łącznie oddano 219 ważnych głosów. Nad prawidłowością wyborów czuwała komisja, która po skończonym głosowaniu zliczyła głosy.  

         Wybory wygrał Olek Zając uzyskując 115 głosów. W skład samorządu wchodzą ponadto: Marcelina Borowska (91 głosów), Ania Pawlak (13 głosów).

      Gratulujemy zwycięzcom i życzymy owocnej pracy na rzecz naszej szkolnej wspólnoty.

       

       

    • Międzyszkolny Gminny Konkurs 
     • Międzyszkolny Gminny Konkurs 

     •  

      Międzyszkolny Gminny Konkurs 

      „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”- ogłoszono.

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego  zaprasza uczniów ze szkół podstawowych z gminy Kcynia do wzięcia udziału w konkursie z wiedzy o życiu i osiągnięciach naszego rodaka Jana Czochralskiego. Konkurs ten jest dofinansowany przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach III edycji konkursu grantowego „Dzieci kapitana Nemo” w kwocie 15000zł.  Część tej kwoty przeznaczono na realizację  I etapu tego konkursu tj. zakup inteligentnych robotów edukacyjnych za pomocą, których uczniowie poznają tajniki programowania.  Pozostała część przeznaczona jest na realizację II etapu projektu czyli  konkurs o Janie Czochralskim. Nagrodą  dla zwycięskich zespołów jest wyjazd do escape roomu do Bydgoszczy 24 października. Serdecznie zapraszamy.

       Regulamin konkursu załączono poniżej:

       

       

      Regulamin GMINNEGO KONKURSU

      „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni”

      w ramach programu BGK „Dzieci Kapitana Nemo”

      § 1.

      Konkurs Jan Czochralski – człowiek z Kcyni adresowany jest do wszystkich uczniów z klas VI - VIII szkół podstawowych z gminy Kcynia. Szkołę może reprezentować maksymalnie 5 osób.

      § 2.

      Organizator: Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni. /odpowiedzialni nauczyciele to mgr Natalia Żychlińska, mgr inż. Renata Pulikowska /

      § 3.

      Termin konkursu: 21 października 2022r. ( piątek ), godzina 09:00.

      § 4.

      Miejsce konkursu: Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni ul.B. Pobożnego 1

      § 5.

      Zgłoszenia szkoły do udziału w konkursie można dokonać:

       · elektronicznie na adres e- mail: spkcynia@wp.pl temat: „Jan Czochralski - człowiek z Kcyni” w treści email należy podać ilość uczestników oraz szkołę.

      · lub telefonicznie na numer  52 5893743

      • Zgłoszenia należy dokonać do 5 października 2022 r.

      § 5.

      Celem konkursu jest:

      a) popularyzowanie postaci Jana Czochralskiego;

      b) upowszechnienie wiedzy o Jego życiu, wynalazkach ;

      c) rozbudzanie i rozwijanie u uczniów zainteresowań historią, chemią, informatyką, elektroniką oraz

      innymi naukami przyrodniczymi i technicznymi;

      d) zachęcanie do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań;

      e) pobudzanie kreatywności uczniów

       

       

      § 6.

      Organizacja i etapy konkursu:

      Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach:

      Etap I- test z wiedzy o życiu i pracy profesora Jana Czochralskiego,

      Etap II- pokonanie wirtualnego escape room. Tematyka escape roomu dotyczyć będzie miejsc w

      których przebywał i pracował naukowiec.

      Przebieg etapu gminnego:

      • Powitanie- 09:00

      • Rozwiązywanie zadań testowych w czasie 60 min.

       • Poczęstunek, w przerwie między rywalizacją zespołów, uczestnicy warsztatów z robotyki zaprezentują swoje mini pojazdy oraz działanie GeniBota. oraz Micro:bit./ sprawdzenie prac przez komisję wg klucza (ok. 45 min.)/

      • pokonanie wirtualnego escape room w czasie 60 min lub szybciej.
      • poczęstunek, przerwa na podsumowanie wyników;

       • wyłonienie 3 zwycięskich  zespołów, wręczenie dyplomów oraz nagrody głównej w postaci vouchera na wyjazd oraz wejście do escape roomu w Bydgoszczy 24 października 2022r. (poniedziałek). Dokładna godzina wyjazdu oraz miejsce zbiórki podana zostanie w dniu konkursu.

       

      § 7.

      ZAKRES WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI (UJĘCIE OGÓLNE)

      1. Znajomość najważniejszych faktów biograficznych dotyczących losów wynalazcy z Kcyni.

       2. Znajomość dokonań naukowych Jana Czochralskiego.

      3. Umiejętność powiązania faktów biograficznych z rozwojem naukowym wynalazcy.

       4. Umiejętność umieszczenia dokonań Jana Czochralskiego w kontekście historyczno-kulturowym

       pierwszej połowy XX wieku.

      5. Umiejętność logicznego, kreatywnego myślenia

       

       

      Proponowana literatura

      1. Anna Czerwińska-Rydel, Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, 2013

      2. Tomasz Hałas, Jan Czochralski (1885-1953) wielki uczony i patriota?, Kcynia 2008

      3. Paweł E. Tomaszewski, Powrót. Rzecz o Janie Czochralskim, Wrocław 2012

      4. Paweł E. Tomaszewski, Jan Czochralski i Jego metoda, Wrocław –Kcynia 2003

       

       

       

       

       

       

       

       

     • Zajęcia w ramach projektu "Pieprz i wanilia - szlakiem roślin egzotycznych"

     • 26 września odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Pieprz i wanilia – szlakiem roślin egzotycznych”.  Tym razem wyruszyliśmy w świat przypraw.  Ich zapach  towarzyszył dzisiejszemu spotkaniu. Uczniowie odszukiwali informacje oraz rozpoznawali przyprawy. Zwracaliśmy uwagę na ich cechy charakterystyczne, niesamowity zapach i  zastosowania. Następnie poszerzyliśmy wiedzę o historię ich produkcji i drogę jaką muszą pokonać, by znaleźć się w naszej kuchni. Tutaj pojawiło się wiele ciekawostek. Dowiedzieliśmy się czym się różni pieprz czarny od zielonego, czerwonego czy białego. Dlaczego szafran jest najdroższą przyprawą świata? Jak wygląda wyprodukowanie laski wanilii.  … i wiele innych. Na koniec podsumowując spotkanie rozwiązaliśmy interaktywne quizy.

      https://view.genial.ly/632f44f35cee5e0011341df4/presentation-pieprz-i-wanilia

       

      Przygotowała: Marzena Kieca

    • "Jan Czochralski - Człowiek z Kcyni"-realizacja projektu
     • "Jan Czochralski - Człowiek z Kcyni"-realizacja projektu

     •             Uczniowie ze Szkoły Podstawowej m. Jana Czochralskiego w Kcyni rozpoczęli realizację I części  projektu „Jan Czochralski – Człowiek z Kcyni”. Przypominamy, że szkoła w czerwcu uzyskała 15000 zł  z Fundacji BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach III edycji konkursu grantowego „Dzieci kapitana Nemo”,  na realizację wyżej wymienionego projektu. W ramach tego dofinansowania zakupiono 6 Genibotów oraz 8 robotów programowalny Maqueen (platforma Micro:bit), za pomocą których uczniowie poznają wczesne tajniki programowania. Te inteligentne roboty edukacyjne pozwalają w ciekawy sposób wprowadzić najmłodszych w świat nauki. Zdobytą wiedzą uczniowie będą mogli zaprezentować  w drugiej części projektu, czyli podczas międzyszkolnego konkursu gminnego, który odbędzie się 21 października.

    • Laboratoria Przyszłości w naszej szkole.
     • Laboratoria Przyszłości w naszej szkole.

     • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów, rozwijaniu zainteresowań oraz w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. Nasi uczniowie mają już pierwsze zajęcia za sobą. Budowa przestrzennych figur, pierwsze spacery w wirtualnej przestrzeni bardzo spodobały się wszystkim. Następne lekcje już tuż tuż.

     • Spotkania z rodzicami

     • Szanowni Państwo

      Dyrekcja Szkoły informuje, że w środę 28 września odbędą się zebrania z rodzicami:

      o godzinie 15.30 klasy 1-4 przy ul. Wyrzyskiej 12

      o godzinie 17.00 klasy 5-8 przy ul. Pobożnego 1

                            Serdecznie zapraszamy

                               Dyrekcja Szkoły

     • GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ!

     •  

      PONIEDZIAŁEK:

      7.30 - 11.30 Szkoła ul. Wyrzyska

      11.40 – 15.30 Szkoła ul. Pobożnego

       

      WTOREK:

      7.30 – 15.30  Szkoła ul. Pobożnego

       

      ŚRODA:

      7.30-14.30 Szkoła ul. Wyrzyska

       

      CZWARTEK:

      7.30 – 14.30  Szkoła ul. Pobożnego

      PIĄTEK:

      W czasie przerw- Szkoła ul. Wyrzyska

     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO!

     • Uroczysta msza św. w kościele  pw. WNMP (Klasztor) o godzinie 8.00.

       

      Rozpoczęcie roku szkolnego przy ulicy Wyrzyskiej:

      klasy II-IV godzina 9.00

      klasy 0-I godzina 10.00

       

      Rozpoczęcie roku szkolnego przy ulicy Pobożnego:

      klasy V-VIII godzina 9.00

       

      Dowozy będą podane w kolejnym komunikacie.

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

   Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

   Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni
   • renata_pulik@interia.pl lub nati_28@op.pl
   • ul. Wyrzyska 12, tel. (52) 589 37 39
    ul. Bolesława Pobożnego 1, tel. (52) 589 37 43
   • ul. Wyrzyska 12

    89-240 Kcynia
    Poland
  • Logowanie