• Warsztaty wielkanocne
     • Warsztaty wielkanocne

     •    Dnia 5 kwietnia klasy czwarte z opiekunami wzięły udział w  warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez gospodarstwo agroturystyczne Agrodeo w miejscowości Godawy koło Gąsawy. .Miejscowość położona jest wśród lasów i jezior rejonu pałuckiego. Uczniowie w trakcie zajęć wykonali wielkanocne ozdoby (palmy, jaja techniką decupage, figury z gipsu). Realizowali się również kulinarnie, robiąc i dekorując mazurki.

       Wiele radości dało dzieciom obcowanie ze  zwierzętami (konie,koza, króliki,owce,osioł) oraz piękna  pogoda.

       Miłym zaskoczeniem była wata cukrowa, fontanna czekoladowa, które smakowały wyśmienicie.Nie zabrakło też ulubionych frytek i nugetsów.

      Największą atrakcją było jednak "rodeo" , które wywołało wiele emocji. Uczniowie mieli okazję pograć w bilard , piłkę i inne gry.

        Zapraszamy do fotorelacji z warsztatów

       

       

       

       

       

       

       

    • Maraton filmowy
     • Maraton filmowy

     •    W  piątek  25.03.2022 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole pierwszy w tym roku „Maraton filmowy”. Uczestniczyli  w nim uczniowie z różnych klas 4-8.  Wspólnie obejrzeliśmy Shreka natomiast starsze klasy miały okazję obejrzeć film pt. Venom. Wieczór ten był nie tylko okazją do obejrzenia filmów, ale też  spotkaniem integracyjnym. Uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu w szkole w trochę odmienny sposób niż siedzenie w ławkach. Stąd też były poduszki, poduszeczki, kocyki, śpiwory, karimaty, przytulanki tak, aby każdemu było wygodnie. No i oczywiście obowiązywał luźny i wygodny strój co można zobaczyć na zdjęciach.Nie zabrakło też przekąsek – były pizze, chipsy, paluszki, popcorn, co kto lubi. W przerwach można było się powygłupiać i porozmawiać. Atmosfera była  więc cudowna...na pewno nie jest to ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole.

      Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział. No i do kolejnego.....

                                                                                                                  Samorząd Uczniowski

                                                                                            

    • Prima aprylisowy dzień bez plecaka
     • Prima aprylisowy dzień bez plecaka

     •   "Dzień Bez Plecaka" to ogólnopolska inicjatywa, która pozwala uczniom puścić wodze fantazji. Najczęściej organizowana jest pierwszego dnia wiosny lub jak w naszej szkole 1 kwietnia .Zabawa jest prosta - trzeba przyjść do szkoły ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba użyć... No właśnie, tutaj kreatywność może być ogromna!

        Uczniowie naszej szkoły pokazali że, za plecak równie dobrze może posłużyć sklepowy koszyk, dziecięcy wózek, parasol, a nawet... taczka!

        Zabawa - przy prezentacji swoich zastępczych "plecaków" - była przednia.

      ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ ORAZ KRÓTKIEGO FILMIKU Z OKAZJI DNIA BEZ PLECAKA

       

     • Prima aprilis czyli świat na opak

     • W klasie 1b w prima aprilis było bardzo wesoło.  Zadaniem uczniów było poszukanie arkusza papieru, na którym mięli  namalować świat na opak. Papier znaleźli przyklejony pod ławkami  Zajęciom towarzyszyło wiele emocji i śmiechu.

      tekst i zdjęcia - B. Piątkowska

     • Rajd rowerowy

     •        W sobotę 26 marca, przy nie najgorszej wiosennej pogodzie, wybraliśmy się w męskim, siedmioosobowym składzie na pierwszą w sezonie wycieczkę rowerową. Wyruszyliśmy sprzed gminnego centrum kultury w stronę pobliskiej Żurawii. Po drodze obejrzeliśmy będącą w trakcie rozbudowy kcyńską oczyszczalnię ścieków. Po przekroczeniu mostku nad wiosennie wezbraną Kcynką wspięliśmy się na sąsiednie wzgórze morenowe na którym rozłożyła się wieś Żurawia. W dawnym parku podworskim ze smutkiem obejrzeliśmy ruiny zrujnowanego pałacu dawnych właścicieli Żurawii, niemieckiej rodziny von Bülow. Z Żurawii polną drogą przejechaliśmy przez Palmierowo i po przekroczeniu szosy Kcynia-Wągrowiec kolejną polną drogą dotarliśmy do niewielkiego lasu między Głogowińcem a Grocholinem. Po przejechaniu lasu naszym oczom ukazało się, na otwartej przestrzeni rozległego pola, wczesnośredniowieczne grodzisko, zabytek sztuki militarnej, dzieło naszych przodków z wieków średnich, które w niezłym stanie zachowało się do dnia dzisiejszego. Wracając do Kcyni zatrzymaliśmy się na chwilę na zarośniętym, nieczynnym od 1945 roku, małym cmentarzyku na którym spoczywają dawni niemieccy mieszkańcy Grocholina wyznania ewangelickiego. Szosą grocholińską, pokonawszy 15 km, wróciliśmy do Kcyni. Rajd zakończyliśmy turystycznym ogniskiem z kiełbaskami.  

      Tekst: Zbigniew Prusak

     • Wiosna tuż, tuż...

     • Piątek 18 marca był bardzo radosnym i twórczym dniem dla uczniów klasy 1b. W związku ze zbliżającą się wiosną  we współpracy z rodzicami zorganizowane zostały zajęcia z edukacji plastycznej i przyrodniczej. Celem tych zajęć było rozwijanie inwencji twórczej podczas zespołowego ozdabiania doniczek, a także przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat sposobu sadzenia  i rozpoznawania wiosennych kwiatów.  Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Klasa 1b jest gotowa, by powitać wiosnę!!!

      Tekst i zdjęcia – B. Piątkowska, zdjęcia - H. Koniec - Pezacka

     • Warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę

     • Od czwartku 17.03 w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, trwają warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę. Termin „arteterapia” lub „artterapia” bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii. Jak wykazują badania, działania artystyczne dają większe pole do przepracowania własnych problemów w bezpiecznej atmosferze, rozwijając tym samym potencjał i kreatywność, ucząc rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji oraz komunikowania się z otoczeniem w sposób asertywny, w szacunku do siebie i innych. Ekspresja artystyczna powoduje w każdym człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego - oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, "puszczają" blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się napięcie.

      Zajęcia w klasach czwartych i piątych, prowadzi p. Agnieszka Ruczyńska „Stowarzyszenie Flandria”. Podczas warsztatów dzieci wyrażają emocje, głośno je nazywając, tworząc rękodzieło (tematem dzisiejszych zajęć był lew oraz świąteczny zajączek, które wykonane zostały przez uczniów przy użyciu różnych materiałów plastycznych).

      Działania z zakresu promocji zdrowia na 2022 r. odbywają się pod Patronatem p. Marka Szarugi Burmistrza Kcyni.

    • SOLIDARNI Z UKRAINĄ
     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • W piątek 11.03 na zaproszenie Miłośników Przyrody w Laskownicy wzieliśmy udział  w marszu milczenia UCZNIOWIE SOLIDARNI Z UKRAINĄ. W pięknym słońcu dzieci i młodzież pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców z transparentami i flagami wyruszyli sprzed Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki na Rynek w Kcyni. Wśród przemawiających na spotkaniu głos zabrała również nasza koleżanka Zuzanna Dziewieczyńska, która jest przewodnicząca samorządu szkolnego(tekst na załączonym zdjęciu). Na zakończenie marszu  Burmistrz Kcyni i młody mężczyzna z Ukrainy zawiesili na budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni flagę Polski i Ukrainy. WOJNIE mówimy NIE

     • Na zakupach...

     • Na lekcji matematyki w klasie 2a uczniowie uczyli się poprzez zabawę w sklep. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się odpowiednich zachowań społecznych, utrwalały wiadomości matematyczne dotyczące obliczeń pieniężnych. Zabawa w sklep pozwoliła im wcielić się w rolę dorosłych, a dzięki róznym akcesoriom zapewniła mnóstwo frajdy.

      tekst i zdjęcia - A. Wilczyńska

     • Flameco słynny taniec Hiszpanii

     • 9 marca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w koncercie Kwartetu Flamenco.Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca katak. Uczniowie wiele dowiedzieli się o tym tańcu i swietnie się bawili :)

      zdjęcia - A.Różańska, W.Staszak

     • Zabawki dla oddziałów przedszkolnych

     • Czas, kiedy dziecko chodzi do przedszkola jest okresem najwspanialszych  beztroskich zabaw. Jest to niezmiernie ważny okres w życiu każdego przedszkolaka.Rada Rodziców, by wspomóc proces edukacyjny naszych maluchów, ufundowała zabawki  edukacyjne. Dzieci z niecierpliwością czekały kiedy będą mogły się nimi pobawić. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują.

      zdjęcia - Daria Żyto

     • FLAMENCO

     • Dzisiaj w szkole zagościł taniec flamenco. Taniec Flamenco to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich tańców, związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Taniec ten można by określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii. Jego zapalające rytmy i gesty są popularne na całym świecie. Mogliśmy spróbować własnych sił i umiejętności ćwicząc podstawowe kroki z tancerką. Dowiedzieliśmy się że w kreacji do Flamenco ważny jest również kolor. Chusta (mantón) zazwyczaj jest z jedwabiu, ozdobiona haftem i frędzlami. Natomiast wachlarz (abanico) jest również zgrany kolorystycznie z kreacją tancerki. Włosy powinny być upięte z tyłu głowy z szczepionym kwiatem. Tancerze natomiast ubierają białą koszulę, obcisłe, czarne spodnie z wysokim stanem, często wiązane w pasie chustką i kamizelkę z haftem. Występy urozmaicają również takie elementy jak kapelusz (sombrero) czy laska (bastón), która pomaga wybić rytm podczas stepowania. Odrobina Hiszpanii była dzisiaj w naszej szkole, uczyliśmy się i bawiłiśmy doskonale. 

     • Szkolna kawiarenka-Na pomoc Ukrainie!

     • Dnia 7 i 8 marca 2022 r. w naszej szkole klasa 5c i 6a zorganizowały kawiarenkę. Zebrany dochód w kwocie 1862,36 zł zostanie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom, obsłudze szkoły, nauczycielom za przygotowanie ciast, babeczek, rogali, ciasteczek, przyniesienie owoców, soczków, batoników, czynności porządkowe. Cieszymy się z zebranych pieniążków, które pomogą potrzebującym, ale również z wielkiego zaangażowania całej szkolnej społeczności!

      Oto uczniowie  zaangażowani w akcję, wielkie brawa dla nich:

      Maja Ciszewska, Maja Celi, Natalia Majchrzak, Filip Filosek, Tomek Hałas, Oliwia Wolińska, Agata Ciesielska, Oskar Szczepański, Martyna Frąckowiak, Dominik Zawistowski, Amelia Stypczyńska, Jakub Pioterek, Michalina Demska, Magda Rybacka, Alex Hemerling, Zuzanna Zmudzińska, Nina Musiał, Zosia Łożyńska, Marcel Górecki, Cyprian Wadziński,Joanna i Natalia Kalka, Julia i Konrad Majda, Piotr Zakrzewski , Mikołaj Prajs.

     • Bale przebierańców w klasach 0 - III

     • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas w szkole, w klasach 0 - 3. W tym roku każda klasa organizowała zabawę we własnym zakresie.
      W pięknie udekorowanych klasach pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci przebrane były w pomysłowe stroje, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Podczas pląsów i konkursów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy dzieci. Bal umożliwił uczniom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tych bali..
      Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
      Kolejny bal karnawałowy już za rok.

      tekst - B. Piątkowska, zdjęcia - wychowawczynie klas 0-3

    • Kodowanie i programowanie w  klasach czwartych za pomocą GeniBota
     • Kodowanie i programowanie w  klasach czwartych za pomocą GeniBota

     •       W ostatnim czasie, zaplecze edukacyjne naszej szkoły zostało wzbogacone o nową, bardzo atrakcyjną pomoc dydaktyczną – interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Uczniowie  klas czwartych w ramach przygotowań do wprowadzenia programu Laboratoria Przyszłości poznawały na lekcjach matematyki interaktywnego robota edukacyjnego Genibota. Genibot to niezwykle uniwersalny, wyposażony w wiele funkcji robot edukacyjny do nauki programowania.  Można go programować za pomocą kart, oraz gestów. Program ułożony przy pomocy kart do kodowania pozwala wprowadzić robota w ruch i sprawić, żeby wykonywał wybraną sekwencję poleceń. Dzięki temu uczeń ma możliwość poznania podstawowych konstrukcji programistycznych. Otwiera to drzwi do świata nowoczesnych technologii i edukacji, zachęca do eksperymentowania i poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Uczniowie klas czwartych programowały robota, który rysował figury geometryczne w zadany sposób a następnie samodzielnie ustalały ruch przewidując kolejne ruchy robota. Nauka przez zabawę podobała się wszystkim.

     • Miny i gesty, teatr codzienny i niecodzienny

     • Dnia 16.02.2022r. klasa 2b z wychowawcą Jolantą. Soją oraz Patrycją. Chojecką przygotowali i przedstawili pantomimę "Kot w butach". Mimo tego, że w pantomimie nie używa się słów, a liczą się tylko ruchy, miny i gesty uczniowie świetnie odegrali scenki. Przyczyniła się do tego nie tylko wspaniała gra aktorska dzieci, ale także scenografia i pomysłowe stroje.

      Zdjęcia i tekst: J. Soja i P. Chojecka.

     • Kodowanie i programowanie w najmłodszych klasach

     • Nauczyciele z naszej szkoły brali udział w szkoleniu z kodowania-programowania i wykorzystują to na zajęciach edukacyjnych z dziećmi. Nasza szkoła jest w trakcie przygotowywania dwóch sal do robotyki i programowania. Są to działania wdrażające Ogólnopolski Projekt "Laboratoria Przyszłości". Jest oczywiste, że w Szkole, której patronem jest Jan Czochralski, uznawany powszechnie za "Ojca Światowej Elektroniki" - robotyka, projektowanie i elektronika muszą stać się priorytetem. Chcemy, aby umiejętności politechniczne naszych uczniów były na europejskim poziomie. Dyrektor szkoły zapewnia, że w nowym roku szkolnym zajęcia z robotyki dla klas I-VIII i oddziału przedszkolnego staną się stałym elementem edukacji uczniów. Już dziś do zajęć z robotyki używamy specjalnych klocków i robotów, które najpierw się buduje, potem programuje, by chodziły i wydawały dźwięki. Nasze dzieci potrafią świetnie kodować, a dzięki nowym pomocom dydaktycznym mogą dalej poszerzać swoją wiedzę. Ciekawe zajęcia, ciągłe rozwiązywanie zagadek w kreatywny sposób, pozwoliły dzieciom uczyć się logicznego myślenia, pracy w zespole oraz korzystania z urządzeń mobilnych. Kodowanie dostarczyło dzieciom wiele uśmiechu i radości. Taka forma nauki poprzez zabawę doskonale przygotowuje dzieci do stawiania pierwszych kroków w programowaniu.

      tekst i zdjęcia: Daria Żyto, Maria Zawadzka

       

     • Świąteczne spotkania w klasach 0 - 3

     • Boże Narodzenie to czas radości i pięknych wspólnie spedzonych chwil. W takim radosnym nastroju oczekiwania na święta, uczniowie klas 0 - 3 wraz z wychowawczyniami, 17 grudnia spedzili czas podczas klasowych spotkań. Składali sobie zyczenia, śpiewli koledy, zajadali się słodkościami. Oczywiście nie zabrakło gwiazdora i upominków.

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor

   Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.

   Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus. 

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Jana Czochralskiego w Kcyni
   • renata_pulik@interia.pl lub nati_28@op.pl
   • ul. Wyrzyska 12, tel. (52) 589 37 39 ul. Bolesława Pobożnego 1, tel. (52) 589 37 43
   • ul. Wyrzyska 12 89-240 Kcynia Poland
  • Logowanie