Warsztaty z arteterapii
27 kwietnia klasy 3- cie uczestniczyły w. zajęciach z artterapii. Zajęcia prowadziła p. Agnieszka Raczyńska- koordynator regionalny Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy " Flandria". Uczniowie wykonali piękne serduszka zdobione metodą decoupage.
tekst i zdjęcia - Małgorzata Olszak
10
Akcja "Żonkile" w naszej szkole
W dniach od 26 do 27 kwietnia odbyły się w klasach VII-VIII wyjątkowe lekcje historii. Naszym gościem była p. Justyna Makarewicz, która jest głównym koordynatorem akcji "Żonkile" w Kcyni. Akcja ta upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim - 19 kwietnia 1943 roku. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat zagłady Żydów w czasie II wojny światowej, ich codziennego życia w tamtych okrutnych czasach. Celem akcji było też zwiększenie świadomości uczniów na temat mechanizmu wykluczenia. Zajęcia poprzedzone były przygotowaniem żółtego, papierowego żonkila - symbolu związanego z tą akcją .
DZIEŃ PATRONA
22 kwietnia uczniowie klas 0 – 3 uczcili patrona naszej szkoły – Jana Czochralskiego. Wspomnienie o życiu i dokonaniach tego wielkiego uczonego i wynalazcy przekazały dzieciom wychowawczynie podczas lekcji. Uczniowie odwiedzali także ”Salę pamięci i dorobku profesora Jana Czochralskiego”, która mieści się w naszej szkole. Z wielkim zaciekawieniem dzieci obserwowały doświadczenia chemiczne przeprowadzane w sali gimnastycznej przez Panią Violettę Urban, która także była organizatorką tego dnia. Podczas doświadczeń dzieci mogły dowiedzieć się min. jak nadmuchać balon bez „dmuchania w niego”, czy też jak domowym sposobem wywołać erupcję wulkanu. Podczas doświadczeń Pani Violetta podpowiedziała jak można wykorzystać ogólnodostępne produkty takie jak: olej roślinny, sodę oczyszczoną, barwniki spożywcze, ocet, wodę i zabawić się w chemika, oczywiście pod okiem dorosłych. Punktem kulminacyjn
Uczciliśmy pamięć patrona szkoły profesora Jana Czochralskiego
Od wczesnych godzin rannych 22 kwietnia 2022r. w klasach 4-8. rozpoczęliśmy obchody Święta Patrona prof. Jana Czochralskiego.
Na początku wszyscy uczniowie obejrzeli film autorstwa Adama Chorążyczewskiego- „Jan Czochralski wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu”, zdobywcy I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „ Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy”. W ten sposób przypomnieliśmy sobie życie i wielkie osiągnięcia wybitnego naukowca, a zarazem naszego Patrona.
Wielkanocny czas w klasach 0-3
13 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III b i III c z wychowawczyniami p. Barbarą Sójko i p. Violettą Urban przygotowali program artystyczny wprowadzający wszystkich w nastrój Świąt Wielkanocnych. Program rozpoczynała prezentacja multimedialna, która w sposób przystępny dla dzieci mówiła o istocie Świąt Wielkanocnych. Cały występ uczniów był wypełniony wierszami i piosenkami. Nie zabrakło również tańczących, barwnych pisanek, wesoło podskakującego baranka, zajączków, kury oraz śmigusa-dyngusa. Na zakończenie zarówno wykonawcy, jak i dyrekcja szkoły złożyli wszystkim zebranym na apelu życzenia świąteczne. Przygotowane przez dzieci przedstawienie obejrzeli przybyli do szkoły rodzice i goście z Ukrainy. W klasach czekał na dzieci tradycyjny "zajączek" przygotowany przez rodziców.
Powitanie wiosny w klasach 0-3
21 marca 2022 r. witaliśmy w szkole wiosnę. Witaliśmy ją zdrowo i kolorowo, pod hasłem „ Śniadanie daje moc”. Wszystkie dzieci z klas 0-III przygotowywały zdrowe, pełne witamin śniadanie. Nauczyciele przeprowadzili z dziećmi doświadczenie polegające na barwieniu kwiatów. Była to dla dzieci lekcja jak duży wpływ na organizm ma to co spożywamy. W każdej klasie powstała plantacja rzeżuchy, która niebawem będzie zdrowym dodatkiem do uczniowskich kanapek. Duża atrakcją była możliwość zrobienia sobie zdjęć w wiosennej fotobudce.
Oko na Kcynię w 760 urodziny
Konkurs na nagrody za Projekty związane z jubileuszem 760-lecia Kcyni został rozstrzygnięty. Nasza szkoła przygotowała projekt pn: "Oko na Kcynię w 760 urodziny", którego koordynatorkami są panie Pulikowska, Żychlińska oraz Siewkowska.. Realizacja tego projektu potrwa do czerwca tego roku. W ramach tych działań przygotowano następujące konkursy: 1. Konkurs na pracę o Kcyni w języku angielskim, 2. Konkurs na opowiadanie fantasy/science-fiction " Kcynia w przyszłości". 3. Konkurs fotograficzny "Moje miasto w wolnym czasie". 4. Konkurs plastyczny "Kcynia-Moje miasto za 100 lat". 5. Konkurs muzyczny z okazji 760 lecia Kcyni. W dniu obchodów urodzin w naszej szkole odbędzie się również gra miejska, escape roome oraz gry i zabawy zapomniane. Szczegłówo o konkursach w załącznikach.
Warsztaty wielkanocne
Dnia 5 kwietnia klasy czwarte z opiekunami wzięły udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez gospodarstwo agroturystyczne Agrodeo w miejscowości Godawy koło Gąsawy. .Miejscowość położona jest wśród lasów i jezior rejonu pałuckiego. Uczniowie w trakcie zajęć wykonali wielkanocne ozdoby (palmy, jaja techniką decupage, figury z gipsu). Realizowali się również kulinarnie, robiąc i dekorując mazurki.
Maraton filmowy
W piątek 25.03.2022 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole pierwszy w tym roku „Maraton filmowy”. Uczestniczyli w nim uczniowie z różnych klas 4-8. Wspólnie obejrzeliśmy Shreka natomiast starsze klasy miały okazję obejrzeć film pt. Venom. Wieczór ten był nie tylko okazją do obejrzenia filmów, ale też spotkaniem integracyjnym. Uczniowie mieli możliwość spędzenia czasu w szkole w trochę odmienny sposób niż siedzenie w ławkach. Stąd też były poduszki, poduszeczki, kocyki, śpiwory, karimaty, przytulanki tak, aby każdemu było wygodnie. No i oczywiście obowiązywał luźny i wygodny strój co można zobaczyć na zdjęciach.Nie zabrakło też przekąsek – były pizze, chipsy, paluszki, popcorn, co kto lubi. W przerwach można było się powygłupiać i porozmawiać. Atmosfera była więc cudowna...na pewno nie jest to ostatnie takie przedsięwzięcie w naszej szkole.
Prima aprylisowy dzień bez plecaka
"Dzień Bez Plecaka" to ogólnopolska inicjatywa, która pozwala uczniom puścić wodze fantazji. Najczęściej organizowana jest pierwszego dnia wiosny lub jak w naszej szkole 1 kwietnia .Zabawa jest prosta - trzeba przyjść do szkoły ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba użyć... No właśnie, tutaj kreatywność może być ogromna!
Prima aprilis czyli świat na opak
W klasie 1b w prima aprilis było bardzo wesoło. Zadaniem uczniów było poszukanie arkusza papieru, na którym mięli namalować świat na opak. Papier znaleźli przyklejony pod ławkami Zajęciom towarzyszyło wiele emocji i śmiechu.
tekst i zdjęcia - B. Piątkowska
43
Wojnie mówimy NIE
Obejrzyj inscenizację muzyczną w wykonaniu naszych uczniów.
Rajd rowerowy
W sobotę 26 marca, przy nie najgorszej wiosennej pogodzie, wybraliśmy się w męskim, siedmioosobowym składzie na pierwszą w sezonie wycieczkę rowerową. Wyruszyliśmy sprzed gminnego centrum kultury w stronę pobliskiej Żurawii. Po drodze obejrzeliśmy będącą w trakcie rozbudowy kcyńską oczyszczalnię ścieków. Po przekroczeniu mostku nad wiosennie wezbraną Kcynką wspięliśmy się na sąsiednie wzgórze morenowe na którym rozłożyła się wieś Żurawia. W dawnym parku podworskim ze smutkiem obejrzeliśmy ruiny zrujnowanego pałacu dawnych właścicieli Żurawii, niemieckiej rodziny von Bülow. Z Żurawii polną drogą przejechaliśmy przez Palmierowo i po przekroczeniu szosy Kcynia-Wągrowiec kolejną polną drogą dotarliśmy do niewielkiego lasu między Głogowińcem a Grocholinem. Po przejechaniu lasu naszym oczom ukazało się, na otwartej przestrzeni rozległego pola, wczesnośredniowieczne grodzisko, zabytek sz
Wiosna tuż, tuż...
Piątek 18 marca był bardzo radosnym i twórczym dniem dla uczniów klasy 1b. W związku ze zbliżającą się wiosną we współpracy z rodzicami zorganizowane zostały zajęcia z edukacji plastycznej i przyrodniczej. Celem tych zajęć było rozwijanie inwencji twórczej podczas zespołowego ozdabiania doniczek, a także przyswojenie przez uczniów podstawowego zasobu wiadomości na temat sposobu sadzenia i rozpoznawania wiosennych kwiatów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i radością wykonywali kolejne zadania. Klasa 1b jest gotowa, by powitać wiosnę!!!
Warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę
Od czwartku 17.03 w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, trwają warsztaty artterapii, czyli leczenia przez sztukę. Termin „arteterapia” lub „artterapia” bazuje na dwóch równoważnych elementach: sztuce (twórczości) i terapii. Jak wykazują badania, działania artystyczne dają większe pole do przepracowania własnych problemów w bezpiecznej atmosferze, rozwijając tym samym potencjał i kreatywność, ucząc rozpoznawania, nazywania i wyrażania własnych emocji oraz komunikowania się z otoczeniem w sposób asertywny, w szacunku do siebie i innych. Ekspresja artystyczna powoduje w każdym człowieku uczucie wyzwolenia, można to określić jako katharsis (z greckiego - oczyszczenie). Polega to na tym, że w pewnym momencie, gdy intensywnie i z zaangażowaniem pracujemy nad swoim dziełem, "puszczają" blokady emocjonalne, nagromadzone emocje znajdują w końcu ujście, lęki ustępują, zmniejsza się
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
W piątek 11.03 na zaproszenie Miłośników Przyrody w Laskownicy wzieliśmy udział w marszu milczenia UCZNIOWIE SOLIDARNI Z UKRAINĄ. W pięknym słońcu dzieci i młodzież pod okiem swoich nauczycieli i wychowawców z transparentami i flagami wyruszyli sprzed Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki na Rynek w Kcyni. Wśród przemawiających na spotkaniu głos zabrała również nasza koleżanka Zuzanna Dziewieczyńska, która jest przewodnicząca samorządu szkolnego(tekst na załączonym zdjęciu). Na zakończenie marszu Burmistrz Kcyni i młody mężczyzna z Ukrainy zawiesili na budynku Urzędu Miejskiego w Kcyni flagę Polski i Ukrainy. WOJNIE mówimy NIE
Na zakupach...
Na lekcji matematyki w klasie 2a uczniowie uczyli się poprzez zabawę w sklep. Dzieci rozwijały swoją wyobraźnię, uczyły się odpowiednich zachowań społecznych, utrwalały wiadomości matematyczne dotyczące obliczeń pieniężnych. Zabawa w sklep pozwoliła im wcielić się w rolę dorosłych, a dzięki róznym akcesoriom zapewniła mnóstwo frajdy.
Flameco słynny taniec Hiszpanii
49 marca uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w koncercie Kwartetu Flamenco.Taniec flamenco posiada swe korzenie w dawnych religijnych tańcach orientalnych. W dzisiejszej jego postaci dopatrzyć się można wielu elementów tańca hinduskiego, takich jak ruchy ramion, dłoni i palców, a także używanie nóg jako instrumentu perkusyjnego. Prawdopodobnie taniec ten pochodzi bezpośrednio od hinduskiego tańca katak. Uczniowie wiele dowiedzieli się o tym tańcu i swietnie się bawili :)
Zabawki dla oddziałów przedszkolnych
Czas, kiedy dziecko chodzi do przedszkola jest okresem najwspanialszych beztroskich zabaw. Jest to niezmiernie ważny okres w życiu każdego przedszkolaka.Rada Rodziców, by wspomóc proces edukacyjny naszych maluchów, ufundowała zabawki edukacyjne. Dzieci z niecierpliwością czekały kiedy będą mogły się nimi pobawić. Przedszkolaki wraz z wychowawczyniami serdecznie dziękują.
FLAMENCO
Dzisiaj w szkole zagościł taniec flamenco. Taniec Flamenco to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich tańców, związany z folklorem andaluzyjskich Cyganów. Taniec ten można by określić jako kulturę lub raczej zjawisko kulturowe w Hiszpanii. Jego zapalające rytmy i gesty są popularne na całym świecie. Mogliśmy spróbować własnych sił i umiejętności ćwicząc podstawowe kroki z tancerką. Dowiedzieliśmy się że w kreacji do Flamenco ważny jest również kolor. Chusta (mantón) zazwyczaj jest z jedwabiu, ozdobiona haftem i frędzlami. Natomiast wachlarz (abanico) jest również zgrany kolorystycznie z kreacją tancerki. Włosy powinny być upięte z tyłu głowy z szczepionym kwiatem. Tancerze natomiast ubierają białą koszulę, obcisłe, czarne spodnie z wysokim stanem, często wiązane w pasie chustką i kamizelkę z haftem. Występy urozmaicają również takie elementy jak kapelusz (sombrero) czy laska (bastón), któr
Logowanie
Godziny dzwonków
Środa 22.01.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych