KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
Organizatorzy konkursu:
- nauczyciele języka polskiego SP im. Jana Czochralskiego w Kcyni:
mgr Wioletta Radomska, mgr Dorota Pater, mgr Anna Góralczyk
Uczestnicy konkursu:
- uczniowie klas IV – VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni (maksymalnie po 3 osoby z klasy; w przypadku
Urodziny Patrona Szkoły
W dniu 23 października Patron Szkoły Podstawowej w Kcyni- profesor Jan Czochralski obchodzi swoje urodziny. Z tej okazji uczniowie wraz z dyrekcją szkoły: p. Michałem Poczobuttem i p. Aleksandrą Doiczman udali się na cmentarz, by zapalić znicze i uczcić pamięć profesora minutą ciszy.
134 rocznica urodzin patrona była również okazją do odświeżenia przez uczniów klasy 5 c wiadomości o postaci i dokonaniach Jana Czochralskiego. Dyrektor Szkoły zaprosił uczniów i ich rodziny do udziału w uroczystości związanej z przyznaniem naszemu Patronowi prestiżowego wyróżnienia Milestone- kamienia milowego, która odbędzie się 14 listopada 2019r. o godz. 18.00, na Rynku w Kcyni. Jesteśmy dumni z naszego Patrona.
"Szkoła pamięta"
Nasza szkoła zgłosiła swój udział w akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia naszej małej Ojczyzny. Kulminację tych aktywności zaplanowano na 25 października 2019 r. – ostatni piątek przed 1 listopada.
„ Żeby zdrowe ząbki mieć - trzeba tylko chcieć '
W dniu 16 października 2019r.w ramach współpracy szkoły z rodzicami klasę 5 c odwiedziła pani Anna Grewling Chełkowska. Pani Ania jest stomatologiem i przeprowadziła pogadankę z uczniami na temat higieny jamy ustnej, czyli jak dbać o zęby. Opowiedziała uczniom co należy robić ,a by mieć piękne i zdrowe zęby, jak należy się odżywiać, kiedy odwiedzić gabinet dentystyczny. Przyniosła ze sobą wiele rekwizytów, które dzieci mogły dotknąć i przekonać się, że nie są takie straszne, jakie wydają nam się w gabinecie. Pokazała też model uzębienia, na którym zademonstrowała jak wyglądają zdrowe i chore ząbki i jak prawidłowo szczotkować zęby. Ostrzegała też przed próchnicą, która jest chorobą zakaźną.
Pasowanie na "Świetliczaka"
W dniu 11 października w świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klas pierwszych do "Wesołej Gromady Świetliczaków".
Uroczystość rozpoczęła się od powitania dyrekcji szkoły, wychowawczyń klas pierwszych oraz przybyłych rodziców. Następnie odbyło się ślubowanie a Akt Obietnicy Ślubowania każdy świetliczak przypieczętował swoim kciukiem. Po ślubowaniu Pan dyrektor Michał Poczobutt wręczył dzieciom pamiątkowe legitymacje "Wesołej Gromady". Maja Szymańczak z klasy IIIa za pomocą czarodziejskiej różdżki przyjęła do grona koleżanek i kolegów.
W trakcie wspólnej zabawy świetliczaki wraz ze swoimi wychowawczyniami układali puzzle odpowiadając na pytanie: Czego uczy nas pobyt w świetlicy? Na koniec uroczystości świetliczaki oraz wszyscy przybyli goście wspólnie kolorowali 10 metrową kolorowankę. Serdeczne podziękowania dla rodziców za słodki poczęstunek.
Akcja „Książka dla młodszego kolegi”zakończona sukcesem
Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę książek dla młodszych kolegów ze świetlicy szkolnej. Akcja przyniosła nieoczekiwany sukces. Uczniowie chętnie podzielili się swoimi przeczytanymi książkami, które stały na półkach.Wśród klas, które wykazały się największą dobroczynnością należy wymienić : klasę VIa, klasę VIb, klasę VI c, klasę Vc, klasę Va, klasę IV. Liderami w klasach okazali się Witold Pezacki, Katarzyna Szymczak i Elżbieta Czerniak.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole.
Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. W naszej szkole świętowaliśmy ten dzień 14 października. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy aby uczcić pamięć profesora Jana Polewczyńskiego.Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Michał Poczobutt przypominając historię Dnia Edukacji Narodowej, podkreślił, że to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie nazywanego Dniem Nauczyciela. Dyrektor wręczył nagrody pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym. Którym serdecznie gratulujemy.
Turystyczny Marsz na Orientację „Wokół Kcyni”
W sobotę 12 października 23 turystów stawiło się przed GCKiB w Kcyni aby poznać nową dla nich dyscyplinę turystyczną, tym razem pieszą, a mianowicie turystyczne marsze na orientację. Jest to rodzaj zawodów turystycznych, w których rywalizują zespoły 2-5 osobowe. Na trasie 1750 metrów trzeba było odnaleźć z mapą i potwierdzić 9 punktów kontrolnych. Żeby nie było za łatwo budowniczy trasy ustawił też 7 punktów mylnych.
Dzień Chłopaka
Koleżanki z kl. III b z okazji Dnia Chłopaka przygotowały drobne upominki, a także wykonały piękne laurki z życzeniami. Niespodzianka sprawiła kolegom wiele radości.
Tekst. Jolanta Soja
Osiek
Uczniowie kl. III a i III b 3 października udali się do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Dzieci miały okazje poznać jak dawnej wyglądały prace rolne, a także zobaczyć wnętrza chat. Pokazom towarzyszyły także degustacje. Atrakcją wycieczki były przejażdżki dorożką.
Tekst: Anna Wilczyńska
„A jednak lubimy czytać książki”
3 października 2019r. uczniowie z klas 5c i 6b pod opieką pani Anny Góralczyk i pani Marleny Szymczak udali się na warsztaty literackie z autorką książek dla dzieci . Zajęcia odbywały się późnym popołudniem, w Łankowicach, dokąd przybyła z Poznania pisarka pani Magda Podbylską ze swoją książką z elementami historii Powstania Wielkopolskiego pt. „ A u nas powstanie”. Pani Magda, przedstawiła dzieciom fragmenty swojej książki oraz najważniejsze fakty z przebiegu powstania. Zainteresowanie u dzieci wywołała sama książka, jej historia, związana z powstaniem jak również test na pamięć, po którym okazało się , że nasza pamięć jest jednak słaba i nie zwracamy uwagi na wiele szczegółów. Podczas prezentacji slajdów nasza koleżanka Dorota Chełkowska z klasy 5 c rozpoznała swoją prababcię w towarzystwie Ignacego Paderewskiego. Po spotkaniu przyniosła do szkoły oryginalne zdjęcie i zapowiedz
Rajd rowerowy – lekko „hardkorowy”
Kolejną sobotę, 5 października, postanowiliśmy „zagospodarować” turystycznie
i wybrać się na rowerową wyprawę do rezerwatu leśnego „Grocholin”. Niestety w sobotę
od rana padał deszcz, a mimo to na miejscu zbiórki koło GCKiB stawiło się pięciu młodych turystów z 6b, którzy nie chcieli słyszeć o odwołaniu imprezy. Postanowiliśmy zmienić trasę
z „leśno-przyrodniczej” (deszcz) na bardziej drogową a takżeją skrócić. Wybraliśmy się do Tupadł aby zwiedzić zespół dworski w Tupadłach należący przed wojną do niemieckiej rodziny Busse. W Tupadłach, mimo dalej mżącego deszczu, postanowiliśmy wracać do Kcyni okrężną drogą przez Ujazd i Malice. I tak zamiar skrócenia trasy się nie powiódł, w ciągu półtorej godziny pokonaliśmy dystans 11,3 km. Dojeżdżając do Kcyni od strony Malic zatrzymaliśmy się, kontynuując niejako historyczny wątek dawnych niemieckich współmieszkańców naszej gminy, na nieczynnym od
Sprzątanie świata
W dniach od 23 do 27 września w ramach akcji "Sprzątanie świata" kl. I-III włączyły się do działań. Sprzątaliśmy obejście szkoły oraz dojście od ul. Wyrzyskiej, Polnej i Wiejskiej. Każdy uczeń wie na czym polega ta wielka akcja.
Tekst: Elżbieta Sójko
2
Konkurs "Memory Master"
W naszej szkole przeprowadzona zostanie ogólnopolska edycja konkursu leksykalnego Memory Master z języka angielskiego dla klas 4,5,6,7 i 8. Konkurs będzie miał dwie edycje ( po jednej w każdym semestrze- pierwsza edycja 19 listopada od 10.00 do 11.00). Uczniowie rozwiązują pisemny test sprawdzający opanowanie słownictwa podanego na stronie internetowej https://liblink.pl/uttoVtUA7n w odnośniku " listy słów" . Słownictwa można uczyć się również za pomocą aplikacji w telefonie do pobrania za pomocą Sklep Play lub App Store - aplikacja o nazwie Memory Master.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W piątek 04.10 2019 r. przeżywaliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W obchodach tego „święta” wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, gdyż to właśnie oni tego dnia przystępowali do egzaminu z tabliczki mnożenia. Wcześniej, przez cztery dni, uczniowie powtarzali tabliczkę mnożenia na różne sposoby. Odbywali matematyczne spacery, czasem witali się podając „tabliczkowe” hasło i odzew.
Ceremonia otwarcia IX ŚDTM rozpoczęła się o godzinie 8:10, na sali sportowej Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni. Po krótkim przywitaniu, dyrektor szkoły Pan Michał Poczobutt, rozpoczął obchody matematycznego święta wypowiadając formułę: „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia uważam za otwarty”.Po tych słowach uczniowie zostali zaznajomieni z harmonogramem dnia ,a w szczególności z przebiegiem egzaminu, który tak naprawdę miał być dla uczniów ciekawym doświadczeniem i pewną fo
Chłopaki, chłopaki ... w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni.
Jest taki dzień w roku, kiedy chłopcy obchodzą swoje święto. Tak było i w tym roku w dniu 30 września 2019 r. Dziewczyny złożyły życzenia wszystkim chłopakom z naszej szkoły i tym małym i tym dużym, a także obdarowały słodkościami..
Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski klas IV-VIII zorganizował plebiscyt na najsympatyczniejszego chłopaka. Wszystkie dziewczyny wybierały ze swoich klas najsympatyczniejszego, najlepszego kolegę – jednym słowem szkolnego dżentelmena. Nietrudno go zdobyć. Wystarczy być:
Wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego!
W piątek 27 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który jest przedstawicielem i głosem wszystkich uczniów. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem wielu szkolnych przedsięwzięć. Wybory poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie. W głosowaniu wzięły udział klasy IV-VIII. Uczniowie wybierali swoich przedstawicieli spośród 21 kandydatów. Wszystkie głosy były ważne. Komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Wełnicka, Agata Kwiatkowska, Stanisław Pezacki, Aleksandra Puławska,Patrycja Kwiatkowska. czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczeń głosów.Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego Marlena Szymczak.
Rajd rowerowy do Dobieszewka w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej
W sobotę 7 września 11 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Góralczyk i p. Marcina Lisieckiego uczestniczyła w rajdzie rowerowym do Dobieszewka. Rajd był częścią większej imprezy zorganizowanej dla uczczenia 80 rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, początku II wojny światowej, największego i najbardziej krwawego konfliktu w dziejach świata.
Wybór Dobieszewka na miejsce imprezy rocznicowej nie był przypadkowy. Otóż
w Dobieszewku, wokół okolicznego wzgórza, znajduje się pięć schronów bojowych wybudowanych przez Wojsko Polskie w wakacje 1939 roku, tuż przed wybuchem wojny.
Wyruszyliśmy w sobotnie przedpołudnie spod budynku naszej szkoły przy ulicy Bolesława Pobożnego przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, lekko siąpiącym deszczyku. Po przejechaniu około 10 km przez Grocholin, Miaskowo i Rozpętek dotarliśmy do Dobieszewka.
Po krótkim odpoczynku, łyku gorącej h
Logowanie
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych