• Patron szkoły.

•

Jan Czochralski żył w latach 1885-1953.Był rodowitym kcynianinem, polskim patriotą, wielkim uczonym i wynalazcą.Bez niego nie byłoby wszystkich tych urządzeń, w sercu których znajdują się układy z krzemu- telewizorów, komputerów, telefonów, robotów, kuchenek mikrofalowych. Naszą szkołę spotkał ogromny zaszczyt, gdyż od1 IX 1999 roku nosi imię Jana Czochralskiego.
              Jan Czochralski urodził się 23 października1885r. w Kcyni. Jego ojciec był stolarzem i cenionym twórcą stylowych mebli.Zgodnie z wolą ojca Jan miał zostać nauczycielem i uczęszczał do seminarium nauczycielskiego w Kcyni. Do dziś nie jest pewne czy ukończył szkołę i zdał maturę.Jednak w tych latach zainteresował się chemią i wiele sam w domu rodzinnym eksperymentował.
             W wieku 16 lat opuścił Kcynię i po kilkuletnim pobycie w Krotoszynie, w roku 1904 znalazł się w Berlinie. Zanim rozpoczął studia, nauczył się teorii praktyki chemicznej w jednej z berlińskich aptek. Od 1906 pracował już w laboratoriach niemieckich fabryk. Był początek wieku XX  przemysłowcom zależało na odkryciach technicznych,które można wykorzystać w produkcji. Praca nie przeszkodziła mu w  podjęciu studiów, które ukończył około roku 1910 i odtąd używał tytułu " inżyniera chemika". W roku 1910 ożenił się  z berlinianką Margueritą Haase pochodzącą z rodziny holenderskiej. Metal i metalografia stały się pasją Czochralskiego, a jego sława powoli rosła.
          W roku 1916 dokonał swojego odkrycia,wymyślił genialny sposób hodowania dużych kryształów metali i półprzewodników.Wyprzedził tym pomysłem całą epokę. Jego metoda dopiero w latach 50-tych znalazła praktyczne zastosowanie, a dziś bez niej nie mogłaby się obejść cała światowa elektronika. Sposób otrzymywania czy raczej hodowania monokryształów określamy mianem METODY CZOCHRALSKIEGO. Pierwsza wojna światowa nie przerwała działalności badawczej. Przeniósł się do Frankfurtu nad Menem, gdzie w roku 1924 po wieloletnich wysiłkach  opatentował słynny bezcynowy stop łożyskowy dla kolejnictwa zwany metalem B.
              Patent  zakupiły najsilniejsze gospodarczo państwa  świata: Stany Zjednoczone, Francja i Anglia. Metal B pozwolił na ogromne oszczędności w przemyśle kolejowym.Czochralskiemu  przyniósł sławę i pieniądze. W 1925 roku został przewodniczącym Niemieckiego Towarzystwa Metaloznawczego.Odrzucił propozycje pracy amerykańskiego producenta samochodów H.Forda. W roku 1929 Czochralski na zaproszenie prezydenta Mościckiego powrócił do Polski. W tym samym roku powierzono mu organizację Instytutu Metalurgii i Metaloznastwa Politechniki Warszawskiej.Także w 1929 r. Czochralski uzyskał najwyższą godność akademicką-doktorat honorowy Politechniki Warszawskiej.Dorobek naukowy J.Czochralskiego stanowi ponad sto publikacjii patentów.Wiele prac znajdowało zastosowanie w polskim przemyśle. Aktywnie uczestniczył w życiu działalności polskich towarzystw naukowych i kulturalnych.Ponieważ był bogaty organizował wieczory literackie, fundował stypendia artystycze,finansował w części  badania archeologów w Biskupinie.
               Po powrocie do Polski Czochralscy mieszkali w Warszawie,ale także w Kcyni przy dzisiejszej ulicy Poznańskiej20. W okresie II wojny światowej Czochralski prowadził Zakład Badań Materiałów wykonując zlecenia dla niemieckiej armii.Ta dzialalność stała się podstawą oszczerstw o zdradę ojczyzny. Z powodu tych oszczerstw po wojnie Czochralski kilka miesięcy spędził w więzieniu i do końca życia środowisko naukowe nie chciało przyjąć go do swego grona.
              W 1946 roku powrócił do Kcyni, gdzie jego firma drogeryjna BION produkowała sól szybkopeklującą, lak butelkowy i stemplowy, świece choinkowe, pastę do butów.Umarł 22 kwietnia 1953 r.w poznańskim szpitalu. Pochowany został na ,starym cmentarzu" w Kcyni.
              Od 10 lat grono kcynian stara się przywrócić należną cześć wielkiemu uczonemu. Jednym z ważnych osiągnięć tych ludzi oraz naszej społeczności szkolnej jest to, iż Szkoła Podstawowa nr 2 w Kcyni nosi imię Jana Czochralskiego.

Rok 2013 r. ogłoszono rokiem profesora Jana Czochralskiego.