Szkoła Podstawowa w Kcyni

 

Nawigacja

Witamy w Szkole Podstawowej

im. Jana Czochralskiego w Kcyni

Aktualności

przytulisko-schronisko dla zwierząt
07.01.2019

W poniedziałek, 7 stycznia 2019 roku uczennice działające w samorządzie szkolnym wraz z paniami Renatą Pulikowską, Dorotą Pater i Elżbietą Wiśniewską zawiozły do schroniska w Ruścu zebrane w naszej szkole ciepłe koce, karmę dla psów, zabawki, czyli wszystko, co czworonogom potrzebne. 

Około godziny 11.00 z pomocą pana woźnego zapakowaliśmy wszystko do samochodów. Klasa 6b zebrała dużo karmy, która zajęła cały bagażnik jednego z samochodów. W schronisku psy przywitały nas radosnym szczekaniem. Wypakowaliśmy karmę i koce dla zwierzaków. Pani, która tam pracuje, bardzo nam podziękowała za dary i oprowadziła nas po terenie schroniska. Mogłyśmy zobaczyć, jakie mają psy. Większość psiaków wesoło merdała ogonami. Jedne biegały w swoich klatkach w kółko, drugie skakały, a jeszcze inne cicho stały i patrzyły wzrokiem pełne nadziei, że ktoś je weźmie do swojego domu. Kiedy trzeba było wracać do Kcyni, zrobiłyśmy sobie wspólne zdjęcie.

Święta 2018
21.12.2018

APEL BOŻONARODZENIOWY

W związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole 21 grudnia 2018 odbył się apel z tej okazji .  Boże Narodzenie to wspaniały czas spędzony  w gronie rodziny, najbliższych i przyjaciół. To czas szczęścia, miłości i radości. W naszej szkole co roku jest obchodzony w szczególny sposób. W tym roku uczniowie klas IV a, IV b, VII b wraz w wychowawcami tj. p. W. Radomską, p. A. Spychalską, D. Siewkowską  przygotowali dla nas wspaniałe przedstawienie. Uczniowie wspomagający występ to: uczniowie klas VIII b oraz chór szkolny.Na początku tego wydarzenia wystąpił nasz szkolny chórek, śpiewając świąteczną piosenkę tym samym wprowadzając nas w nastrój świąt. Chórek udzielał się także w dalszej części apelu. Podczas apelu  uczniowie popisali się swoim aktorskim talentem.  Jedna z uczennic klasy VIIc Marcelina Maciejewska zagrała dla nas na flecie poprzecznym kolędę „Cicha noc”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy przyczynili się do powstania apelu. Wiedzcie, że umililiście nam czas oczekiwania na Boże Narodzenie!

Mali aktorzy
18.12.2018

   Uczniowie klasy II a z wychowawczynią p. Anną Wilczyńską z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowali dla swoich młodszych kolegów upominek w postaci przedstawienia kukiełkowego na podstawie bajki „Szewczyk Dratewka”.  Przygotowane rekwizyty, dekoracja oraz pięknie odegrane role bardzo podobały się widowni, która gromkimi brawami nagrodziła aktorów.

Mikołaj 2018
06.12.2018

Duży i Mały Samorząd Uczniowski przygotował spotkanie z Mikołajem w naszej szkole. Już od rana rozbrzmiewała muzyka na holach szkoły by przywołać Mikołaja. Na sali gimnastycznej o godz. 8:30 spotkaliśmy się by w miłym nastroju oczekiwać na spotkanie. Uczniowie klasy 8a uczyły młodszych kolegów tańczyć.Uczniowie klasy 8b natomiast wtopili się w tłum najmłodszych by im pomagać. Prowadząca p.Pulikowska przybliżyła wszystkim uczestnikom historię Św. Mikołaja. Brawami przywitany został Mikołaj który poczęstował wszystkie dzieci słodkościami. p. B. Sójko  dopilnowała by żaden uczeń nie został bez słodkiej niespodzianki.

Kiermasz świątevzny
04.12.2018

          4 i 5 grudnia  na dolnym holu naszej szkoły odbył się kiermasz świąteczny. Swoje wyroby prezentowali i sprzedawali  uczniowie. Wszystkie prace zostały wykonane przez naszych uczniówi. Na kiermaszu można było nabyć oryginalne i niepowtarzalne wyroby świątecze  m.in. ozdóby bożonarodzeniowe, karteki świąteczne ,stroiki, anioły, świąteczne pierniki i babeczki (produkcja własna), i inne.  
Stoiska były czynne w godzinach od 15.00- 17.00 wtorek, środa od 10:00- 16:00.
Dochód ze sprzedaży w całości będzie przeznaczony na potrzeby dzieci uczęszczających do naszej szkoły.
                                                                                                                                                        Samorząd Szkolny  z opiekunami

Uczniowie naszej szkoły w ramach projektu "poznaj historię swego miasta", uczestniczą w wycieczkach po ulicach naszego miasta. Pomysłodawcą tego projektu jest p. Marcin Lisiecki.  W dniu 28 listopada kl. II a i II b z wychowawczyniami A. Wilczyńską i J. Soją oraz panem Marcinem Lisieckim wybrały się na wycieczkę po Kcyni związaną z Powstaniem Wielkopolskim. Na rynku pan Marcin ciekawie opowiadał o wydarzeniach z tamtych lat, przytaczał różne anegdoty. Niektórzy po raz pierwszy mogli obejrzeć budynek Zakładu Poprawczego, gdzie kiedyś mieścił się szpital oraz rzeźby znajdujące się przed GCKiB.

Warsztaty pieczenia pierników
23.11.2018

Dnia 23 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty pieczenia pierników. To my byliśmy sprawcami tego zamieszania w szkole. Uczniowie różnych klas brali udział w procesie pieczenia pierników. Było nas około 50 osób. Na trzech stołach robiono różne czynność. Na jednym stole uczniowie wraz z opiekującymi się mamami a były to pani Ela Pawlak, Kasia Gorylewska, Ela Majewska, Ewelina Chudzik wyrabiali ciasto, na drugim wycinano kształt piernika, a na trzecim ozdabiano. Wypiekano pierniki w piecu i w pobliskiej piekarnia. Przy muzyce wszyscy świetnie się bawili. Każdy mógł zabrać do domu, własnego projektu piernika. Bardzo dziękujemy wszystkim mamom bez ich pomocy nie mielibyśmy tak wspaniałej zabawy. Organizatorem tego wydarzenia był opiekun samorządu szkolnego pani Renata Pulikowska

Anioł Świąteczny

Regulamin Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.,, Anioł Świąteczny”

Cele konkursu:-rozwijanie uzdolnień plastycznych, uwrażliwianie na sztukę, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych. 
Konkurs skierowany jest do uczniów kl.4-8 naszej szkoły.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać dowolnych rozmiarów pracę płaską( format nie mniejszy niż A4) lub  figurkę anioła wraz z atrybutami świątecznymi. Figurkę należy wykonać z dostępnych materiałów plastycznych np. papieru, tektury, krepy, bibuły ,masy solnej, gliny , plasteliny, modeliny .Można również wykorzystać farby, kredki ,tkaniny, styropian ,len, szyszki itp.
Nie wykonujemy figurek z gipsu.
Prace płaskie mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną .
Anioły muszą być wykonane samodzielnie.
Jury przeprowadzi formalną kwalifikację prac(zgodność z regulaminem) a następnie dokona oceny uwzględniając walory plastyczne, sposób przedstawienia tematu i samodzielność.
Rozstrzygnięcia konkursu dokona powołana przez organizatora komisja konkursowa. Decyzja komisji jest ostateczna.

Polska Niepodległa
11.11.2018 9 listopada był wyjątkowym dniem w Szkole Podstawowej w Kcyni, gdyż obchodzone była uroczystość z okazji          100- lecia odzyskania Niepodległości przez  Polskę. Tego dnia  wszyscy uczniowie przybyli do szkoły żeby świętować to wydarzenie i przybliżyć sobie historię z końca XIX wieku. Święto to, powinien czcić każdy Polak duży i mały.     Na początku został odtworzony reportaż przygotowany przez p. Makarewicz, który pokazał, że nasi koledzy znakomicie znają znaczenia słów wolność i niepodległość. Następnie został odśpiewany hymn narodowy przez grono pedagogiczne i uczniów szkoły. Pieśń ta z ust młodych patryiotów była wzruszająca i podniosła. Niezwykłe dekoracje oraz partyzanckie przebrania przenosiły nas w czasy początku XX w. Wszystkie następne seny przedstawienia były nawiązaniem do rozbioru Polski, gdzie zaborcy zostali przedstawieni jako żarłoczne kruki, które obaliły honory narodu polskiego i zakuły Polskę w kajdany. Nie zabrakło również patryiotycznych pieśni, wykonanych przez szkolny chór pod przewodnictwem pani Siewkowskiej. Później na  scenę skocznym krokiem przybyli kosynierzy z III klasy , którzy zachwycili publiczność tańcem.Rozmowy na sali ucichły, kiedy uczniowie z klasy VIII  weszli na scenę i swoim przebraniem legionistów wzbudzili lekkie przerażenie wśród wszystkich uczniów. Następnie było słychać tylko stukot żołnierskich butów i "rozkazy Józefa Piłsudskiego". Po legionistach na scenę weszli uczniowieklasy IV z pokazem flagi. Nadszedł czas na kilku minutową przerwę, po czym wszyscy uczestnicy obchodów wyruszyli na plac rynku w Kcyni aby jeszcze raz uroczyście  odśpiewać hymn.      Apel, który został przygotowany prze uczniów i nauczycieli był wspaniały. Wychowawcy klas , którzy sprawowali opiekę nad aktorami to p. A. Góralczyk, p.Z,  Prusak, p.N.  Żychlińska, p. E. Sójko oraz p. B. Pezacka. Natomiast uczniowie pokazali patrioryczną postawę i chęć uczestnictwa w historii                                                                                            tekst:  Wiktoria Grabarska , zdjęcia: Zuzanna Śliwińska, Martyna Śliwińska

zdjęcia 

Seans wieczorny w naszej szkole
26.10.2018

Po raz pierwszy w naszej szkole odbył się wieczorny seans filmowy. Czuliśmy się jak w kinie. Można było kupić popcorn i zaśiąść w dużej sali (hol szkoły) z 120 innymi kolegami. Oberzeliśmy 2 filmy: Labiryn Fauna oraz Nerve. Wszyscy w momentach zaskoczenia lub dobrze zakończonej akcji czy też na koniec filmu bili gromkie brawa. Filmy przygotował samorząd szkolny z opiekunem R. Pulikowską  po ciężkich zmaganiach jakie filmy mamy  zobaczyć. Kontrolę nad projekcją filmów mieli również p. W. Szmyt oraz p. D. Pater. Podobało nam się bardzo. Liczymy na następne seanse.

photo

Sobota 19.01.2019

liczba odwiedzin: 944190