• Historia szkoły.

•

W 1966 roku w powiecie szubińskim oddano do użytku trzy szkoły inwestycyjne, jedną z tych szkół była nasza Szkoła Podstawowa nr 2 im Juliana Marchlewskiego w Kcyni. Nadanie imienia szkoły odbyło się na wniosek Rady Pedagogicznej tej szkoły.

29 sierpnia 1966 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej Szkoły nr 2. Było to pierwsze wydarzenie w historii szkoły. Pierwszym kierownikiem szkoły nr 2 został mgr Paweł Prusak   dotychczasowy nauczyciel szkoły podstawowej w Kcyni. Grono nauczycielskie stanowili wówczas:

Karol Grochowski, Maria Kowalska, Maria Krzyżaniak, Wanda Nowak, Aleksander Partyka, Genowefa Rosińska, Maria Gawrońska, Władysława Andrzejewska, Bogdan Morzyński, Halina Polcyn, Franciszek Pulikowski, Teresa Wesołowska.

16 września odbyło się oficjalne otwarcie nowej szkoły. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz politycznych i państwowych z Szubina i miasta Kcyni, inspektor szkolny, inwestorzy i wykonawcy budynku, nauczyciele i młodzież szkoły nr1 i nr 2 oraz rodzice. Łącznie uczestniczyło ponad 1000 osób.